Παναθηναϊκός: Έτσι έχτισε χαρακτήρα πρωταθλητή!

eurokinissi

Ο Παναθηναϊκός έχει πάρει 14 βαθμούς βαθμούς σκοράροντας 11 φορές από το 80′ και μετά, επιβεβαιώνοντας τη νοοτροπία νικητή που έχει περάσει σε όλη την ομάδα ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Γράφει ο Κώστας Γουλής στη SportDay που κυκλοφορεί σήμερα Τετάρτη 26 Απριλίου.

Το βράδυ της περασμένης Κυριακής, ο Παναθηναϊκός πέρασε για δεύτερη φορά φέτος με νίκη απ’ την Τούμπα (ξανά με 2- 1) και πήρε το τέταρτο «διπλό» του στη Θεσσαλονίκη κατά τη φετινή Super League 1, με τον δικό του τρόπο, χτυπώντας ξανά στο φινάλε. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με το εύστοχο πέναλτι του Φώτη Ιωαννίδη, σε ένα χρονικό σημείο που το ματς είχε αρχίσει να στραβώνει, έπειτα απ’ το γκολ της ισοφάρισης του Αουγκούστο στο 85’.

Κάποιοι μιλούν για «άστρο» και κάνουν λόγο για ισχυρές δόσεις τύχης… Την τύχη σου όμως οφείλεις να την κυνηγάς ως το τελευταίο λεπτό. Βεβαίως, όλο αυτό δεν είναι (μόνο) θέμα τύχης, ειδικά όταν μιλάμε για τον φετινό Παναθηναϊκό, που έχει «σπάσει» 14 φορές τα δοκάρια, χάνοντας αρκετούς βαθμούς σε κομβικά σημεία των αγώνων του. Κάποιοι άλλοι στέκονται στο γεγονός πως οι λεπτομέρειες ήταν τις περισσότερες φορές με τον Παναθηναϊκό, καθ’ όλη τη διάρκεια της φετινής χρονιάς.

Σωστό, εν μέρει… Ομως, για να φτάσουν οι «πράσινοι» σε αυτό το επίπεδο και να μπορούν να (καθ)ορίζουν οι ίδιοι τις λεπτομέρειες σε πολλούς αγώνες τους, ειδικά όταν τα ματς φτάνουν στην… κόψη του ξυραφιού, δούλεψε (και δουλεύει) «σκυλιασμένα» την τελευταία διετία ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς κι οι συνεργάτες του, προκειμένου να αλλάξουν βήμα με το βήμα, μέρα με τη μέρα τη νοοτροπία και τη mentality αυτής της ομάδας, η οποία είχε χάσει τον προσανατολισμό της εδώ και πολλά χρόνια.

Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη, όμως, παύει να είναι σύμπτωση. Πόσω μάλλον δε, όταν δεν έχει συμβεί μία και δύο, αλλά 11 φορές καθ’ όλη τη φετινή πορεία του Παναθηναϊκού στη Super League 1. Οσα και τα γκολ που έχει σημειώσει το «τριφύλλι» στα παιχνίδια του απ’ το 80’ και μετά, με τα επτά εξ αυτών μάλιστα να επιτυγχάνονται απ’ το 90’ κι εντός του ορίου των καθυστερήσεων που έδιναν κάθε φορά οι διαιτητές.

Ως αποτέλεσμα αυτής της επιμονής, της καθαρής σκέψης και της ψυχραιμίας που δείχνουν οι «πράσινοι» όταν η μπάλα «καίει» στα τελευταία λεπτά των αγώνων τους, είναι κι η (έξτρα) βαθμολογική συγκομιδή που έχουν μέσα απ’ αυτή τη διαδικασία. Απ’ τους 72 βαθμούς που έχει κατακτήσει ως τώρα ο Παναθηναϊκός στο πρωτάθλημα, οι 14 έχουν έρθει με γκολ απ’ το 80’ κι έπειτα, ενώ οι οκτώ απ’ αυτούς μπήκαν στο… σακούλι με γκολ απ’ το 90’ και μετά.

Ενα τρανό δείγμα της εμπιστοσύνης που έχουν αποκτήσει πια οι παίκτες του Παναθηναϊκού στις δυνάμεις τους, αλλά και του πνεύματος «δεν τα παρατάμε ποτέ», μαζί με τη winning mentality που έχει περάσει σε όλη την ομάδα ο Γιοβάνοβιτς. Αυτή η version του «τριφυλλιού» πέρασε από «θύελλες» και πολλές δυσκολίες μέχρι να μπορέσει να προσεγγίσει ξανά τα επίπεδα κανονικού Παναθηναϊκού.

Σαφώς κι έχει κι άλλον δρόμο για να διανύσει μέχρι να φτάσει στα κυβικά του. Ωστόσο, συν τω χρόνω – πέραν απ’ τα εξαιρετικά αποδυτήρια και τις οικογενειακές σχέσεις που αποτυπώνονται με μια ματιά και μόνο στον πάγκο της ομάδας σε κάθε αγώνα, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να αποκτήσει κάτι πολύ σταθερό που δεν είχε στον οργανισμό του εδώ και πάρα πολλά χρόνια: πρωταθληματικό χαρακτήρα.

Είναι η πίστη στο πλάνο, η σιγουριά πως με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο θα έρθει το γκολ που θα φέρει τους βαθμούς ή τον βαθμό, η αυτοπεποίθηση που «χτίστηκε» κομμάτι-κομμάτι μέσα από νίκες σαν αυτές επί του Αρη στον πρώτο γύρο, οι οποίες έφεραν και τις επόμενες (παρόμοιες) νίκες.

Ετσι κατάφερε να (ξανα)γίνει διεκδικητής του τίτλου ο Παναθηναϊκός έπειτα από πολλά χρόνια, έτσι πήρε 19 νίκες στις 20 φορές που προηγήθηκε φέτος στο σκορ κι έτσι θα πορευτεί ως το τέλος. Με νοοτροπία «never give up», μέχρι να φτάσει στη… γη της ποδοσφαιρικής Επαγγελίας, έχοντας γίνει πια κανονικός Παναθηναϊκός…