Βόλος - Παναθηναϊκός 0-2: «Πράσινο» διπλό κορυφής... και τώρα η ΑΕΚ!

EUROKINISSI

Ιωαννίδης και Σπόραρ «καθάρισαν» για τον Παναθηναϊκό στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Γιοβάνοβιτς δε λάθεψε στο Βόλο, έφυγε νικήτρια με 0-2 και πάει ως πρώτη στο μεγάλο ντέρμπι της Κυριακής με την ΑΕΚ.

Άλλη ενδεκάδα, σε σχέση με το ντέρμπι της Τούμπας, είδαμε, ίδιο Παναθηναϊκό, σε σχέση με το ματς του πρώτου γύρου στη Λεωφόρο, είδαμε. Οπερ σημαίνει οι «πράσινοι» δυσκολεύτηκαν απέναντι στον Βόλο που κατέβηκε με σφιχτή άμυνα, ένα copy-paste του πρώτου αγώνα στα πλέι οφ, που είχε ως αποτέλεσμα να υπάρχει δυσκολία στη δημιουργία φάσεων στο open play.

Μία φορά έγινε αυτό, στην ευκαιρία του Μαντσίνι στο 16ο λεπτό.

Η δεύτερη ευκαιρία προήλθε από στημένη φάση (κόρνερ) με τους Ιωαννίδη και Βέρμπιτς να αστοχούν από κοντά για το γκολ που κυνηγούσε εξ αρχής ο Παναθηναϊκός στο Πανθεσσαλικό.

Ο Παναθηναϊκός ήταν Παναθηναϊκός στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους όταν αύξησε την ένταση και την πίεση και έβαλε δύσκολα στον Βόλο. Γκολ, πάντως, δεν έβαλε.

Το έβαλε στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στα πρώτα δεκαπέντε δευτερόλεπτα. Τόσα χρειάστηκαν για να φτάσει η μπάλα από τον Κώτσιρα στον Μαντσίνι και αυτός να κάνει το γύρισμα στον Ιωαννίδη, ο οποίος σαν σε προπόνηση πλάσαρε από κοντά τον Κότνικ για το 0-1.

Το γκολ ήταν αυτό που απελευθέρωσε τον Παναθηναϊκό, έδωσε το δικαίωμα στον Γιοβάνοβιτς να κάνει αλλαγές και να συνεχίσει το ροτέισον στην ενδεκάδα και να δει τους περισσότερους από αυτούς που μπήκαν να συνεργάζονται άψογα στο 65ο λεπτό για να έρθει το 0-2 από τον Σπόραρ που είχε μπει λίγο νωρίτερα.

Ο Παναθηναϊκός δε λάθεψε αυτή τη φορά κόντρα στον Βόλο, πήρε την εκτός έδρας νίκη που ήθελε και πάει ως πρώτος στο μεγάλο ντέρμπι της Λεωφόρου κόντρα στην ΑΕΚ την προσεχή Κυριακή που δεν αποκλείεται να κρίνει τον εφετινό τίτλο.