ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 4-0: Τον διέσυρε και πάει στη Λεωφόρο για all in

EUROKINISSI

Η ανόητη αποβολή του Κάργα στο 10′ άνοιξε το δρόμο για τον περίπατο της ΑΕΚ επί του ΠΑΟΚ, που καθάρισε το ματς από το 24′ και έβαλε άλλα δυο γκολ στο δεύτερο μέρος

Η ΑΕΚ διέσυρε τον ΠΑΟΚ με 4-0, σε ένα ματς που… τελείωσε πριν καν αρχίσει με την αποβολή του Κάργα στο 10′ να… αυξάνει τις ανισορροπίες του ματς καθώς η Ένωση είχε εικόνα υπεροχής με το ξεκίνημα.

Η ΑΕΚ μπήκε, όπως σε κάθε της ματς, ειδικά στην έδρα της, με το μαχαίρι στα δόντια, και με διάθεση να πιάσει ψηλά και να οδηγήσει τον ΠΑΟΚ σε λάθη στο build up. Η Ένωση το κατάφερε χωρίς να ολοκληρώσει κάποια φάση. Στο 10’και σε ένα ανέβασμα του Κάργα μέχρι τη μεσαία γραμμή, ο αμυντικός του ΠΑΟΚ έριξε σκαριά στον αστράγαλο του Γιόνσον, με τον διαιτητή να δείχνει κίτρινη κάρτα και μετά από κάλεσμα του Α VAR, την πήρε πίσω και του έδειξε την κόκκινη κάρτα.

Αρχικά, ο Λουτσέσκου έβαλε τον Κεντζιόρα στο κέντρο της άμυνας και τον Ζίβκοβιτς στα δεξιά, αλλά στο 20′ αποφάσισε να βάλει τον Νέσμπεργκ δίπλα στον Ίνγκασον και άφησε στην κορυφή της επίθεσης τον Κωνσταντέλια. Ένα λεπτό μετά από αυτή την «αναθεώρηση», η νωθρή αντίδραση του Σβαμπ έφερε το λάθος και το πλασέ του Τσούμπερ για το 1-0.

Στο 24′ η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματά της με τον Μουκουντί, ο οποίος με σουτ στην κίνηση από το ύψος της μικρής περιοχής, νίκησε τον Κοτάρσκι.

Η Ένωση έψαξε τρίτο γκολ χωρίς να το βρει και στο φινάλε του πρώτου μέρους, ο ΠΑΟΚ έχασε ευκαιρία με τον Κωνσταντέλια, ο οποίος άφησε πίσω του τον Ρότα αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία του Αθανασιάδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ έριξε ρυθμό αλλά συνέχισε να κάνει φάσεις. Ο Λιβάι Γκαρσία, με πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 3-0 στο 75′

Ο Φερνάντες, που πέρασε βς αλλαγή και έδειξε τρομερή διάθεση, με σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να χτυπά και στον Σβαμπ, κατέληξε στο βάθος της εστίας του Κοτάρσκι για το τελικό 4-0.