Premier League: Έβγαλε ψυχή η Τότεναμ και γύρισε από το 0-2 - Νέος θρίαμβος για Νιουκάστλ

Με εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, η Τότεναμ έσωσε με ισοπαλία (2-2), μια διαφαινόμενη ήττα από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Καταδικαστικές ήττες για Σαουθάμπτον και Έβερτον από την Μπόρνμουθ και τη φορμαρισμένη Νιουκάστλ αντίστοιχα.

Τα πανό «Λίβι Φύγε» σηκώθηκαν στο Tottenham Hotspur Stadium, καθώς η τρίτη σερί ήττα της Τότεναμ, αυτή τη φορά από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που ουσιαστικά θα έθετε τους Σπερς εκτός διεκδίκησης μιας θέσης για το Champions League ήταν κοντά.

Η Τότεναμ, όμως, γύρισε από το 0-2 εκμεταλλευόμενη την καθίζηση των αντιπάλων της στο δεύτερο ημίχρονο και με το 2-2 έμεινε «ζωντανή» στη μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, κι ας μην είναι το πιο… ακριβό.

Με την ισοπαλία που πήρε η Γιουνάιτεντ και το θρίαμβο της σούπερ φορμαρισμένης Νιουκάστλ στην έδρα της Έβερτον, η βαθμολογία στις πρώτες θέσεις διαμορφώθηκε ως εξής:

8. Μπράιτον 49 (30)

Η Γιουνάιτεντ άνοιξε νωρίς το σκορ, μόλις στο 7′ με τον Σάντσο να δέχεται την ασίστ από τον Ράσφορντ. Η Τότεναμ γλίτωσε το δεύτερο γκολ με τον Πέρισιτς να διώχνει πάνω στη γραμμή το δεύτερο σουτ του Σάντσο σε φάση διαρκείας στο 19′. Σταδιακά η Τότεναμ πήρε μέτρα στο γήπεδο, δοκίμασε σε αρκετές περιπτώσεις την ετοιμότητα του Ντε Χέα, αλλά ήταν εξαιρετικά ευάλωτη στις αντεπιθέσεις και σε μία από αυτές ο Ράσφορντ νίκησε εύκολα τον Ντάιερ και τον Φόρστερ.

Ο Πόρο στο 54′ έβαλε ξανά στο ματς την Τότεναμ και ο Μπρούνο Φερνάντες είδε τον Φόρστερ να σώζει το 1-3 αμέσως μετά (η μπάλα βρήκε και στο δοκάρι). Η Γιουνάιτεντ για άλλη μια φορά «έκατσε» στο δεύτερο ημίχρονο και στο 79′ δέχτηκε την ισοφάριση από τον Σον μετά την υπέροχη πάσα του Κέιν.

Άδεια καθίσματα και αποδοκιμασίες στο St Mary’s για την άνευρη Σαουθάμπτον, που είχε δοκάρι με κεφαλιά του Γουόλκοτ στο 21′. Με το ξεκίνημα της επανάληψης η Μπόρνμουθ σκόραρε με ωραία ατομική προσπάθεια του Ταβερνιέ. Ο σκόρερ ήταν άτυχος, καθώς αποχώρησε με ενόχληση στον οπίσθιο μηριαίο. Η Σαουθάμπτον πίεσε για την ισοφάριση και βρήκε γκολ με τον Άνταμς στο 89′, αλλά ο Σκοτσέζος ήταν οφσάιντ για ελάχιστα εκατοστά.

Η Έβερτον ξεκίνησε καλύτερα στο ματς, αλλά η κυνική Νιουκάστλ την τιμώρησε με τον Γουίλσον να παίρνει το ριμπάουντ ύστερα από επέμβαση του Πίκφορντ στην προσπάθεια του Ζοέλιντον. Ο Άγγλος διεθνής γκολκίπερ δέχτηκε πολλά ειρωνικά συνθήματα από τους οπαδούς της πρώην ομάδας του, αλλά κρατούσε την ομάδα του στο παιχνίδι μέχρι το 72′ όταν έγινε το 0-2, που προκάλεσε την κατάρρευση της Έβερτον. Highlight η απίστευτη ατομική προσπάθεια του Ίσακ, που πέρασε τη μισή άμυνα των Ζαχαρωτών για να μοιράσει την ασίστ στον Μέρφι που έκανε το 1-4 σε κενή εστία.

Οι σκόρερ στα τρία παιχνίδια:

Σαουθάμπτον – Μπόρνμουθ 0-1 (50′ Ταβερνιέ)

Έβερτον – Νιουκάστλ 1-4 (80′ ΜακΝιλ – 28′, 75′ Γουίλσον, 72′ Ζοέλιντον, 81′ Μέρφι)

Τότεναμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-2 (54΄Πόρο, 79′ Σον – 7′ Σάντσο, 44′ Ράσφορντ)