Super League Playouts: Ο ΠΑΣ νικητής στη Μάχη της Νίκαιας - Έσπασαν καρδιές στο Αγρίνιο!

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν ο μεγάλος κερδισμένος στην 5η αγωνιστική των playouts με το διπλό που απέσπασε στη Νίκαια. Εκτός έδρας ισοπαλίες για Λαμία και Λεβαδειακό, με τους Βοιωτούς να δέχονται την ισοφάριση στο 90+14′!

Ο ΠΑΣ Γιάννινα άλωσε τη Νίκαια με γκολ του Μορέιρα στο πιο ενδιαφέρον ματς της 5ης αγωνιστικής των playouts και έκανε σημαντικό βήμα για τη σωτηρία του, βυθίζοντας στην απόγνωση του ανθρώπους του Ιωνικού.

Ο Λεβαδειακός έχασε μέσα από τα χέρια του τη νίκη στο Αγρίνιο, καθώς δέχτηκε την ισοφάριση (2-2) στο 14ο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πέδρο.

Πολύτιμος πόντος για τη Λαμία στην Τρίπολη, ενώ ο ΟΦΗ νίκησε στο Περιστέρι και απέκτησε τον πρώτο λόγο για να τερματίσει πρώτος και έβδομος συνολικά στη σεζόν.

Ιωνικός – ΠΑΣ Γιάννινα 0-1 (64′ Μορέιρα)

Στο κατάμεστο γήπεδο της Νέαπολης το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς αξιόλογες φάσεις. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΣ έχασε με τραυματισμό τον Τσιντώτα (πέρασε στη θέση του Αθανασίου). Οι Ηπειρώτες άρχισαν να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο και στο 64′ βρήκαν το γκολ με τον Μορέιρα και έφτασαν κοντά στο 2-0 με τον Τζίμα. Όσο περνούσε η ώρα ο Ιωνικός πίεζε όλο και περισσότερο για την ισοφάριση.

Αστέρας Τρίπολης – Λαμία 0-0

Οι φιλοξενούμενοι κατέβηκαν για την ισοπαλία και άφησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στον Αστέρα Τρίπολης, που είχε κάποιες μικροευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Ατρόμητος – ΟΦΗ 2-3 (16′ πεν. Ρομπάιγ, 35′ αυτ. Βούρος – 8′ Ντιουσέ, 26 Μεγιάδο, 65′ Ντίκο)

Γκολ και θέαμα στο πλέον αδιάφορο ματς της αγωνιστικής. Δεν έλειψαν τα αμυντικά λάθη για άλλη και φορά από τους γηπεδούχους, με πιο χαρακτηριστικό το 1-2 στο γκολ του Μεγιάδο.

Παναιτωλικός – Λεβαδειακός 2-2 (60′, 90+14′ πεν. Πέδρο – 10′ πεν., 44′ Νίκας)

Θρίλερ στο Αγρίνιο. Κυρίαρχος ο Λεβαδειακός βρήκε δύο γκολ στο πρώτο μέρος και είχε και δοκάρι με τον Βρακά. Ο Παναιτωλικός ανέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο, μείωσε με τον Πέδρο και στις καθυστερήσεις στην τελευταία φάση κέρδισε πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ στο 90+14′ και πάλι ο Πέδρο.