La Liga: Άστραψαν και βρόντηξαν Μπάρτσα και Ρεάλ

Το +11 στις πρώτες δύο θέσεις διατηρήθηκε μετά το 4-0 της Μπάρτσα επί της Μπέτις, κι ενώ νωρίτερα η Ρεάλ με χατ-τρικ του Μπενζεμά είχε νικήσει με 4-2 την Αλμερία.

Αμετάβλητη έμεινε η κατάσταση στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας της La Liga, αφού σε Καμπ Νόου και Σαντιάγκο «έβρεξε» γκολ από τα κανόνια της Μπαρτσελόνα και της Ρεάλ Μαδρίτης.

Η μεταξύ τους διαφορά παρέμεινε, έτσι, στους 11 πόντους (79-68), έξι αγωνιστικές πριν από το φινάλε.

Πρώτη χρονικά έπαιξε η Ρεάλ, που προηγήθηκε με αυθεντικό χατ-τρικ (τρία γκολ σε ένα ημίχρονο), του Καρίμ Μπενζεμά (5′, 17′, 42 πεν.). Η Αλμερία μείωσε με τον Λαζάρο πριν βγει το ημίχρονο (45+1′), αλλά ο Ροντρίγο στο 47′ έβαλε και πάλι μπροστά με τρία γκολ τους μερένγκες. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Ρομπερτόνε στο 61′.

Με 3-0 προηγήθηκε και η Μπαρτσελόνα της Μπέτις με τέρματα των Κρίστενσεν (14′), Λεβαντόφσκι (36′) και Ραφίνια (39′). Την κατάσταση απλοποίησε η αποβολή του Γκονσάλες (είχε μπει ως αλλαγή στο 12′ μετά τον τραυματισμό του Φελίπε) στο 33′. Το ματς από εκεί και έπειτα εξελίχθηκε σε μονόλογο της μπλαουγκράνα που έφτασε στο 4-0 με αυτογκόλ του Ροντρίγκεθ στο 82′.

Με την ήττα της η Μπέτις χάνει το τρένο του Champions League, αφού είναι στο -9 από την τέταρτη Ρεάλ Σοσιεδάδ.