Premier League: Σφράγισαν το Champions League Γιουνάιτεντ και Νιουκάστλ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε το καθοριστικό ματς με την Άστον Βίλα και η Νιουκάστλ νίκησε με ανατροπή τη Σαουθάμπτον, αποτελέσματα που τις φέρνουν αγκαλιά με την έξοδο στο Champions League.

Με ένα γκολ του Μπρούνο Φερνάντες από το πρώτο ημίχρονο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε την Άστον Βίλα με 1-0 και έκοψε τα φτερά της ομάδας του Μπέρμιγχαμ για τη διεκδίκηση ενός εισιτηρίου για το Champions League, ενώ επιβεβαίωσε σε πολύ μεγάλο ποσοστό τη δική της συμμετοχή στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Τη στιγμή που η Βίλα άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο ο Ράσφορντ έκανε το θαύμα του και από δικό του σουτ ο Μπρούνο Φερνάντες πήρε το ριμπάουντ κι άνοιξε το σκορ. To 100ό γκολ στην καριέρα του Πορτογάλου.

Η Σαουθάμπτον, που παλεύει για τη σωτηρία της, προηγήθηκε (όπως και στο Emirates) της Νιουκάστλ, αλλά ο Γουίλσον, που πέρασε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο, με το 13ο φετινό του γκολ ισοφάρισε. Δύο μαζεμένα γκολ από τις Καρακάξες, στο 79′ και 81′ έγραψαν το τελικό 3-1, που φαίνεται ότι στέλνει τη Σαουθάμπτον στην Championship.

Η Λιντς πλήρωσε τα γνωστά αμυντικά προβλήματα της και ηττήθηκε κατά κράτος από την Μπόρνμουθ που πήρε ένα σημαντικό τρίποντο για την παραμονή της.

Τα αποτελέσματα:

Μπόρνμουθ – Λιντς 4-1 (20′, 24′ Λέμα, 63′ Σολάνκι, 90+1′ Σεμένιο – 32′ Μπάμφορντ)

Νιουκάστλ – Σαουθάμπτον 3-1 (54′, 81′ Γουίλσον, 79′ Γουόλκοτ – 41′ Άρμστρονγκ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Άστον Βίλα 1-0 (39′ Μπρούνο Φερνάντες)