Ανατροπή με...σφυροκόπημα και τεσσάρα

Η Γουέστ Χαμ επικράτησε με 4-2 της Νιουκάστλ και μάλιστα με άνετη, όπως έδειχνε η εικόνα του ματς, ανατροπή έχοντας τους Μπενραχμά και Αντόνιο σε μεγάλη μέρα.

Τα «σφυριά» ξεκινήσαν με το…δεξί τις υποχρεώσεις τους στην φετινή Premier League απέναντι στην Νιουκάστλ, αφού κέρδισε με 4-2 στο «Σεντ-Τζέιμς Παρκ». Παρ’ ότι βρέθηκαν να χάνουν με 2-1 στο πρώτο μέρος του αγώνα, στην επανάληψη ανέβασαν την απόδοσή τους και έφτασαν σε μία σημαντική ανατροπή.

Στο πρώτο μέρος η Γουέστ Χαμ είχε τον έλεγχο και την κατοχή και προσπαθούσε να δημιουργήσει με τις «καρακάξες» να δείχνουν τα δόντια τους στην κόντρα. Ο Κάλουμ Γουίλσον άνοιξε το σκορ με κεφαλιά μετά από τρομερή ατομική του Σεν-Μαξιμέν μόλις στο 5ο λεπτό. Τα «σφυριά» απάντησαν με τον Κρέσγουελ στο 18′. Ο Μέρφι έκανε το 2-1 με κεφαλιά στο 40ο λεπτό, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες βγήκε αποφασισμένη να δείξει ποιος είναι καλύτερος. Ο Σαΐντ Μπενραχμά ισοφάρισε στο 53′ με κεφαλιά από σέντρα του Αντόνιο. Ο Τζαμαϊκανός επιθετικός, που «σέρβιρε» το δεύτερο γκολ, νικήθηκε από τον Γούντμαν σε εκτέλεση πέναλτι στο 63′, αλλά ο Τόμας Σούτσεκ στην επαναφορά έβαλε μπροστα την Γουέστ Χαμ με 3-2.

Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Αντόνιο σε μία εξαιρετική κόντρα επίθεση των «σφυριών», όπου ο 31χρονος επιθετικός ξεκίνησε την κούρσα έξω από την περιοχή της ομάδας του και έφτασε να τελειώσει την φάση με ένα δυνατό σουτ στην περιοχή του Γούντμαν, παίρνοντας το…αίμα του πίσω για το χαμένο πέναλτι.