Άρης-Βόλος 4-2: Πάει Ευρώπη με τα μαγικά πόδια του Πάλμα!

Eurokinissi

Ο Λουίς Πάλμα ήταν όλα τα λεφτά στη νίκη του Άρη κόντρα στον Βόλο! Ο επιθετικός από την Ονδούρα, που τραβάει πάνω του το μεταγραφικό ενδιαφέρον, σκόραρε δύο γκολ ξεπερνώντας τον Γκρέι με 13 συνολικά και σφράγισε το ευρωπαίκό εισιτήριο και την πέμπτη θέση

Το εισιτήριο για το Europa Cοnference League της νέας περιόδου έφυγε κατευθείαν από τα πόδια του αρτίστα Λουίς Πάλμα! Ο επιθετικός του Άρη από την Ονδούρα είναι μεταγραφικός στόχος πολλών ευρωπαϊκών ομάδων για τα εντυπωσιακά του χτυπήματα και το απέδειξε για μία ακόμα φορά στη νίκη του Άρη με 4-2 κόντρα στον Βόλο, που κλείδωσε την πέμπτη θέση!

Ο Πάλμα άνοιξε το σκορ με μονοκομμάτο αριστερό σουτ, έκανε το 2-0 για πρώτη φορά με πέναλτι και έδωσε μια πανέμορφη ασίστ για το τρίτο γκολ του Άρη. Τι άλλο να κάνει; Το πιθανότερο είναι αύριο οι μνηστήρες να αυξηθούν!

Σε ένα ματς που είχε γκολ και θέαμα, ο Άρης πέτυχε το στόχο του δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε των πλέι οφ ενώ ο Βόλος έπεσε με το κεφάλι ψηλά κόντρα στα πολλά προβλήματα απουσιών.

Με το γνωστό σχήμα και τον Γκρέι ο Άρης

Ο Τόλης Τερζής χρησιμοποίησε την ίδια ενδεκάδα των τελευταίων αγωνιστικών και αντικατέστησε μόνο τον τιμωρημένο Καμαρά, επιλέγοντας στην κορυφή της επίθεσης τον Αντρέ Γκρέι και όχι τον Ράφαελ Καμάτσο.

Mε πολλές απουσίες ο Βόλος

Σε αντίθεση με τον Άρη ο Κώστας Μπράτσος είχε πολλά προβλήματα απουσιών να αντιμετωπίσει, καθώς είχε μόλις 18 παίκτες στη διάθεσή του.

Η σύνθεση του Βόλου: Κότνικ, Τάχατος, Πίρινεν, Ασλανίδης, Σι, Μεταξάς, Τσοκάνης, Άλχο, Γκάγκι, Λούνα, Ντέλετιτς.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Βόλος έχασε και τον τερματοφύλακά του, τον Κότνικ στο 20ό λεπτό και στη θέση του μπήκε ο 20χρονος Παναγιώτης Αυγερινός.

Λουίς Πάλμα με το καλημέρα!

Ο Άρης ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 3′ με ποιον άλλον, τον Λουίς Πάλμα, να βρίσκει στόχο με το αριστερό πόδι στην κίνηση, σκοράροντας ένα πανέμορφο γκολ!

Ο Άρης κυριάρχησε στα πρώτα λεπτά, αλλά το γρήγορο γκολ έριξε το ρυθμό και το θέαμα.

Πάλμα και με πέναλτι

Λίγο πριν από την εκπνοή του ημιχρόνου όμως, ο Εμπακατά κέρδισε ένα απρόσμενο πέναλτι από λάθος τοποθέτηση του Αρούνα Σι που ήλεγχε την μπάλα και ο Πάλμα πρόσθεσε και το πρώτο του γκολ με πέναλτι (είχε σκοράρει με απευθείας φάουλ και κόρνερ) για το 2-0.

Γκολ και λάθη στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Άρης φαινόταν να έχει καθαρίσει το ματς από το ημίχρονο, ωστόσο ένα λάθος του Πάλμα έφερε το 2-1 από τον Τάχατο στο 50′. Ο επιθετικός από την Ονδούρα εξιλεώθηκε όμως με μία απίστευτη ασίστ-ξυραφιά (8η φετινή) με εξωτερικό φάλτσο για τον Γκρέι, που είπε ευχαριστώ και πέτυχε το πρώτο του γκολ μέσα στο 2023 κάνοντας το 3-1 στο 56′.

Ο Βόλος δεν παράτησε το ματς και τρία λεπτά αργότερα κι ενώ ο Πάλμα είχε δώσει τη θέση του στον Ιτούρμπε, μείωσε σε 3-2 με τον Άλχο, που έπιασε στον ύπνο την άμυνα του Άρη.

Το ματς πήρε τρελό ρυθμό με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ και τη μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και αφού αποβλήθηκε ο Ντέλετιτς, ο Άρης βρήκε τέταρτο γκολ με τον Ματέο Γκαρσία από μαγική ασίστ πάσα του πάντα ουσιαστικού Νταρίντα στο 74′.