Με ντοπιέτα Κορέα ξεκίνησε ωραία

Με δυο γκολ του Άνχελ Κορέα η ομάδα του «Τσόλο» Σιμεόνε έφτασε στην πρώτη της νίκη στην «πρεμιέρα» της για την φετινή σεζόν της La Liga νικώντας δύσκολα με 2-1 την Θέλτα εκτός έδρας.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης τα βρήκε…σκούρα, αλλά τελικά επικράτησε με 2-1 της Θέλτα στο «Μπαλαΐδος» ξεκινώντας με το…δεξί στην φετινή σεζόν της La Liga. Ο Άνχελ Κορέα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Σιμεόνε, αφού σημείωσε και τα δυο γκολ της ομάδας του.

Ο Αργεντινός επιτελικός μέσος άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Ιάγκο Άσπας στο 59′. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Άνχελ Κορέα έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους «Ροχιμπλάνκος» με 2-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Στο τέλος του αγώνα αποβλήθηκε ένας παίκτης από την κάθε ομάδα λόγω διαπληκτισμών, με τους Ούγκο Μάγιο και Μάριο Χερμόσο να αντικρίζουν από μία κόκκινη κάρτα.