Μπράιτον - Μάντσεστερ Γ. 1-0: Έμφραγμα για τη Γιουνάιτεντ στο 90+9'

Με πέναλτι – γκολ του Αλέξις ΜακΆλιστερ στο 98′ μέσω VAR, η Μπράιτον έριξε στο καναβάτσο τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (1-0) και μπαίνει πολύ γερά στη διεκδίκηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Έπαιξε για την ισοπαλία η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και το πλήρωσε κόντρα στην πεισματάρα Μπράιτον. Στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων και μετά από ένα δυνατό παιχνίδι, οι γηπεδούχοι κέρδισαν το πέναλτι που αξιοποίησε ο Αλέξις ΜακΆλιστερ για να χαρίσει το πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του.

Η εσχάτη των ποινών καταλογίστηκε επειδή ο Λουκ Σο έκανε χέρι μέσα στην περιοχή της ομάδας του λίγο πριν από το σφύριγμα της λήξης.

Οι δύο αντίπαλοι έπαιξαν ανοικτά και πάλεψαν για το τρίποντο και παρότι είχαν πολλές τελικές για να σκοράρουν, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, το γκολ ήρθε για τους γηπεδούχους με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μακ Άλιστερ στο 99′, με τους «γλάρους» να είναι πιο δραστήριοι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά ο Λουκ Σο στην εναέρια μονομαχία χρησιμοποίησε το χέρι του, με τον διαιτητή να υποδεικνύει την εσχάτη των ποινών μέσω VAR.

Με αυτό το τρίποντο η ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι ανέβηκε στην 6η θέση έχοντας 55 βαθμούς, ενώ οι «κόκκινοι διάβολοι» παρέμειναν στην 4η θέση με 63 βαθμούς και έχουν διαφορά τεσσάρων βαθμών από την πέμπτη Λίβερπουλ με παιχνίδι λιγότερο.