Ολυμπιακός - Μπιέλ: Το 4-1 εις διπλούν στη regular και η πτώση των play off

Πεπ Μπιέλ
eurokinissi

Από τα πολύ καλά σχόλια της αρχής πέρασε στην εποχή της αμφισβήτησης ο Ισπανός μεσοεπιθετικός.

Ο Πεπ Μπιέλ αποτελεί τις τελευταίες εβδομάδες ένα από τα πρόσωπα που συζητιούνται πολύ. Και δεν συζητιέται για καλό λόγο. Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός του Ολυμπιακού είχε εισπράξει κολακευτικά σχόλια τους πρώτους μήνες του με τα ερυθρόλευκα και τις τελευταίες αρκετές εβδομάδες κάνει τους περισσότερους να αναρωτιούνται γιατί είναι τόσο ντεφορμέ;

Το εκπληκτικό με τον Ισπανό είναι ότι κατάφερε, με κάποιο απίθανο τρόπο, να έχει ακριβώς τα ίδια στατιστικά στη Stoiximan Super League στην κανονική περίοδο αν χωρίσει κανείς τους αγώνες εντός του 2022 και εντός του 2023.

Πιο συγκεκριμένα, σε 896 αγωνιστικά λεπτά στο πρωτάθλημα των αγώνων εντός του 2022 ο Μπιέλ είχε 4 γκολ και 1 ασίστ. Μιλώντας πάντα για την κανονική διάρκεια της Super League, ο Ισπανός είχε 4 γκολ και 1 ασίστ στους αγώνες εντός του 2023 και σε 713 λεπτά. Κατά κάποιο τρόπο δηλαδή, μιλώντας με απόλυτους αριθμούς, ήταν και λίγο καλύτερος αφού είχε τις ίδιες επιδόσεις σε μικρότερο χρόνο.

Παίζει λες και δεν… παίζει

Και ήρθαν τα play off όπου ο Μπιελ δείχνει να βρίσκεται σε…. ελεύθερη αγωνιστική πτώση. Ήταν απών (λόγω τιμωρίας) στην άνετη νίκη του Ολυμπιακού στο Βόλο για την πρεμιέρα του… έξτρα πρωταθλήματος 10 αγωνιστικών. Και ύστερα ήρθε ο μεγάλος κατήφορος. Σε εφτά ματς που ακολούθησαν και τέλειωσαν τα πάντα στην υπόθεση τίτλος για τον Ολυμπιακό, ο 26χρονος ποδοσφαιριστής έβαλε ένα γκολ και είχε μία ασίστ. Κάθε φορά του δίνεται η ευκαιρία να παίξει αλλά είαι σα να μην… παίζει.

Μιλάμε για σύνολο 438 λεπτών και εφτά αγώνων στους έξι εκ των οποίων ήταν βασικός και στον άλλο μπήκε αλλαγή. Και το γκολ και την ασίστ επιτεύχθηκαν στο πιο εύκολο ματς, το 5-0 με τον Βόλο στο Γ.Καραϊσκάκης.