Μάντσεστερ Σίτι - Λιντς 2-1: Μαχρέζ σέρβιρε, Γκιντογκάν σκόραρε και ολοταχώς για την κούπα

Στους τέσσερις βαθμούς άνοιξε τη διαφορά με την Άρσεναλ η Μάντσεστερ Σίτι, μετά τη νέα νίκη της επί της Λίντς, με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μαχρές και Γκιντογκάν – Χαμένο πέναλτι και τρία δοκάρια για την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα!

Σαν τα… στραγάλια «μασάει» τις νίκες η Μάντσεστερ Σίτι το τελευταίο διάστημα. Τις κατακτά με άνεση μία μία και πλέον αποτελεί το ακλόνητο φαβορί για την κατάκτηση της Premier League. Τελευταίο της θύμα η Λιντς που γνώρισε την ήττα με 2-1, στην πρώτη παρουσία του Σαμ Αλαρντάις στον πάγκο της.

Η νίκη για τους γηπεδούχους, δέκατη στη σειρά, ήρθε με δύο πρωταγωνιστές. Τον Μαχρέζ που σέρβιρε δύο φορές και τον Γκιντογκάν που σκόραρε άλλες τόσες! Το πρώτο γκολ ήρθε στο 19ο λεπτό και το δεύτερο 8 λεπτά αργότερα, στο 27ο. Τα δύο τέρματα ήρθαν με τον ίδιο περίπου τρόπο, με τον σκόρερ να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά να επιλέγει διαφορετικές γωνίες, με την ίδια επιτυχία!

Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα τρεις στροφές πριν από το φινάλε της περιόδου, έκαναν για μία ακόμη φορά επίδειξη δύναμης, δεν συνάντησαν ιδιαίτερες δυσκολίες στο δρόμο προς ένα ακόμη τρίποντο, ενώ ο Χάαλαντ έχασε την ευκαιρία για το 3-0, αλλά τα σουτ που επιχείρησε στο 46′ και το 62′ κατέληξαν στο δοκάρι.

Στο 83′ ο Φόντεν κέρδισε πέναλτι, λόγω ανατροπής, με τον Γκιντογκάν να αναλαμβάνει το κτύπημα και να στέλνει τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι. Η απόφαση του Τούρκου μέσου, παρότι είχε σκοράρει δύο φορές μέχρι εκείνο το σημείο εξόργισε τον πάγκο με τον Γκουαρδιόλα να φωνάζει από τον πάγκο στον Χάαλαντ ότι εκείνος έπρεπε να πάρει την ευθύνη της εκτέλεσης!

Σα να μην έφτανε αυτό, ένα λεπτό αργότερα ο Ροντρίγκο ελίχθηκε υπέροχα εντός περιοχής, πλάσαρε εξαιρετικά στη δεξιά γωνία και μείωσε στο σκορ, για να δώσει νέο ενδιαφέρον λίγο πριν από το φινάλε, αλλά μέχρι εκεί…