Super League: Γλίτωσε στο 90+3' η Λαμία με Τόσιτς, χαρακίρι για Λεβαδειακό!

Ο Λεβαδειακός άγγιξε την εκτός έδρας νίκη επί της Λαμίας, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις και δεν απέφυγε τον υποβιβασμό. – Βαθμός χρυσάφι για τη Λαμία, άντεξε ο Ιωνικός στην Κρήτη με τον ΟΦΗ (2-2), ο Ατρόμητος 2-0 τον Παναιτωλικό, ο ΠΑΣ 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης.

Η διαδρομή… παράδεισος-κόλαση για τον Λεβαδειακό σταμάτησε δύο λεπτά πριν από τη σωτηρία. Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη, κατάφερε να προηγηθεί με εύστοχο πέναλτι του Νίκα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου στη Λαμία κι ενώ τέσσερα λεπτά νωρίτερα οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να σκοράρει από την άσπρη βούλα (ο Γκρόθ έπιασε το πέναλτι του Μεδίνα).

Οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να πετύχουν και δεύτερο γκολ, αλλά το σουτ του Σακό στο 76′ σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι έκαναν τη μεγάλη αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά και δικαιώθηκαν με αρκετή δόση τύχης, καθώς στο σουτ που έπιασε στην κίνηση ο Τόσιτς στο 90+3′ η μπάλα πριν καταλήξει στα δίχτυα για το 1-1 βρήκε στο πόδι του Λιάγκα. Ο αγώνας έληξε με τους φιλοξενούμενους να αποχαιρετούν με κλάματα την κατηγορία, ενώ οι γηπεδούχοι θα παλέψουν την τελευταία αγωνιστική με τον Ιωνικό για να αποφύγουν τον υποβιβασμό.

Μέχρι και ο πολύπειρος Γιάννης Πετράκης δεν κατάφερε να συγκρατήσει τα δάκρυά του.

Στο άλλο κρίσιμο παιχνίδι της ημέρας, ΟΦΗ και Ιωνικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στην Κρήτη, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται δύο φορές, αλλά να μην μπορούν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ παρότι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, οι γηπεδούχοι έπαιξαν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Πασαλίδη.

Το 0-1 ήρθε από τον Μασάς έπειτα από ενέργεια του Μύγα.

Ο ΟΦΗ ισοφάρισε με απευθείας φάουλ του Μπάκιτς, ο οποίος λίγο νωρίτερα είχε σημαδέψει το δοκάρι.

Ο Μασάς βρήκε και δεύτερη φορά τρόπο να σκοράρει, έπειτα από ασίστ του Μάντζη.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα, ωστόσο, να ισοφαρίσουν εκ νέου με κεφαλιά του Ντίκο.

Στα άλλα δύο παιχνίδια των PlayOuts οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο. Ο Ατρόμητος επιβλήθηκε με 2-0 του Παναιτωλικού. Τα γκολ σημείωσαν ο Καμαρά στο 30′ και ο Κλωναρίδης στο 85′.

Ο ΠΑΣ έκαμψε με 1-0 την αντίσταση του Αστέρα Τρίπολης με γκολ του Ροσέρο στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης.