Copa Del Rey: Κυπελλούχος η Ρεάλ με... συγχαρητήρια από την Μπάρτσα!

AMNA/EPA

Η Ρεάλ Μαδρίτης κατέκτησε το Κύπελλο Ισπανίας επικρατώντας με 2-1 της Οσασούνα στο μεγάλο τελικό και λίγα λεπτά μετά τη στέψη της είδε την Μπαρτσελόνα να της δίνει συγχαρητήρια για την επιτυχία της!

Στον τελικό του Copa Del Rey που κυριαρχούσε ο αριθμός 20, η Ρεάλ έμελλε να γράψει ένα ακόμη… εικοσάρι σε εξετάσεις κατάκτησης τίτλου, προσθέτοντας το 20ό κύπελλο Ισπανίας στη συλλογή της απέναντι στην Οσασούνα που εμφανίστηκε σε τελικό για πρώτη φορά μετά από 20 ολόκληρα χρόνια με τους φίλους της να δημιουργούν απίθανη ατμόσφαιρα στο «Καρτούχα».

Αν έμπαινε και γκολ στο 20ό λεπτό, καταλαβαίνετε για τι συμπτώσεις θα μιλάγαμε… Η «βασίλισσα», ωστόσο, μπήκε αποφασισμένη να κόψει τη φόρα της φιλόδοξης αντιπάλου της με τη σέντρα της αναμέτρησης και μόλις στο 2ο λεπτό Ροντρίγκο και Βινίσιους χόρεψαν… σάμπα την αντίπαλη άμυνα για να δώσουν από νωρίς προβάδισμα στην ομάδα του Κάρλος Αντσελότι.

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι δύο μονομάχοι άγγιξαν αρκετές φορές ακόμη κοντά στο γκολ. Πρώτη η Ρεάλ όταν είδε τον Ερέρα να σταματά με εκπληκτικό τρόπο προσπάθεια του Μπενζεμά…

…και εν συνεχεία η Οσασούνα η οποία είδε τον Καρβαχάλ να της… κλέβει την μπουκιά της ισοφάρισης από το στόμα!

Ωστόσο, η κορυφαία ευκαιρία των πρώτων 45 λεπτών είχε θύτη τον Αλάμπα που απείλησε να γκρεμίσει την εστία σε εκτέλεση φάουλ.

Με το ντέρμπι καλά να κρατεί και την ένταση να χτυπάει κόκκινο όχι μόνο στο χορτάρι, ακόμη και η ανάπαυλα ξεκίνησε προσφέροντας… σκυλομαχίες, αυτή τη φορά όχι στον αγωνιστικό χώρο, αλλά στην είσοδο των αποδυτηρίων.

Με τους ποδοσφαιριστές της Οσασούνα να επιστρέφουν αποφασισμένοι στο γήπεδο, η ισοφάριση έμοιαζε θέμα χρόνου να έρθει. Κι αυτό συνέβη με γκολ-ζωγραφιά!

Το απίθανο γκολ του Τόρο έμελλε να βάλει φωτιά στην εξέδρα, όχι μόνο μεταφορικά, αλλά και… κυριολεκτικά!

Μόνο που ως είθισται να συμβαίνει σε τελικούς η φράση «εσύ φωτιά κι εγώ… πυροσβέστης» ανήκε και πάλι σε παίκτη της Ρεάλ. Όπως και η τελευταία κουβέντα στο παιχνίδι!

Το γκολ του Ροντρίγκο ήταν αυτό που σε μια ημέρα… στέψεων, τοποθέτησε ένα ακόμη στέμμα στο κεφάλι της «βασίλισσας της Ευρώπης»!

Και επειδή, βέβαια, μιλάμε για χώρα που παρά τη μεγάλη αντιπαλότητα των ομάδων της εξακολουθεί να ζει και να βασιλεύει ο ποδοσφαιρικός πολιτισμός η βραδιά έκλεισε με την Μπαρτσελόνα να στέλνει διαδικτυακά τα συγχαρητήρια της στην «αιώνια» αντίπαλο!