Ντόρτμουντ - Βόλφσμπουργκ 6-0: Πολυβόλο η Μπορούσια συνεχίζει να κυνηγά την Μπάγερν

AMNA/EPA

Τα δόντια της έδειξε με αντίπαλο τη Βόλφσμπουργκ η Μπορούσια Ντόρτμουντ, την οποία φιλοδώρησε με 6 γκολ και παρέμεινε στο -1 από τη Μπάγερν Μονάχου.

Ποιος είδε τη Ντόρτμουντ και δεν τη φοβήθηκε; Οι παίκτες της Βόλφσμπουργκ σίγουρα… σκιάχτηκαν από την απόδοση της Μπορούσια, καθώς οι γηπεδούχοι τους φιλοδώρησαν με 6 γκολ και λίγα ήταν… Πολυβόλο η ομάδα του Τέρζιτς, έκανε φύλλο και φτερό το συγκρότημα του Νίκο Κόβατς, ενώ έχασε την ευκαιρία να πετύχει και 6ο γκολ, αλλά ο Αντεγιέμι στο 64′ έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι σε εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Μπέλιγχαμ.

Οι νικητές επέβαλαν από το ξεκίνημα του αγώνα τον δικό τους ρυθμό και πολύ νωρίς προηγήθηκαν με τον Αντεγιέμι στο 14′, ο οποίος έπιασε άπιαστη κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι. Ο σκόρερ του 1-0 έδωσε την ασίστ στον Αλέ για το 2-0 στο 28′. Το ημίχρονο έκλεισε στο 3-0 με γκολ του Μάλεν στο 37′ από ασίστ του Μπράντ.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, καθώς το μονότερμα συνεχίστηκε ως το φινάλε της αναμέτρησης. Στο 54′ ο Μπέλιγχαμ έκανε το 4-0, πέντε λεπτά αργότερα τον ακολούθησε ο Αντεγέμι με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, ενώ λίγο αργότερα αστόχησε σε πέναλτι. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε πάλι ο Μπέλιγχαμ στο 86′ από ασίστ του Μπράντ.