Premier League: Θρίλερ στο Νότιγχαμ - Η Φόρεστ πήρε νίκη-ανάσα κι έστειλε τη Σαουθάμπτον στην Championship

Με τον Βαγγέλη Μαρινάκη παρόντα, η Νότιγχαμ κέρδισε στο ματς παραμονής τη Σαουθάμπτον με 4-3 και ανέβηκε τρεις πόντους πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Μεγάλη νίκη και για την Έβερτον, καταστροφή για τη Λέστερ.

Έσπασαν καρδιές στο Σίτι Γκράουντ στο ματς παραμονής στην Premier League ανάμεσα στη Νότιγχαμ και τη Σαουθάμπτον.

Παρουσία του Βαγγέλη Μαρινάκη, η Φόρεστ προηγήθηκε με 2-0 και με 3-1 στο ημίχρονο και φάνηκε να ελέγχει το παιχνίδι, δείχνοντας για πρώτη φορά φέτος τέτοια ευχέρεια στο σκοράρισμα.

Η Σαουθάμπτον, που ήξερε ότι με ήττα θα αποχαιρετούσε την κατηγορία, μείωσε πολύ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, μόλις στο 51′ και ξεκίνησε άμεσα την πίεση για να γυρίσει τούμπα το παιχνίδι.

Η Νότιγχαμ βρήκε χώρους για αντεπιθέσεις και σε μία από αυτές ο Ντανίλο τιμώρησε τους Άγιους για το 4-2 και έστειλε τον προπονητή του Στίβεν Κούπερ και τους οπαδούς της ομάδας στον 7ο ουρανό! Το ματς, όμως δεν είχε τελειώσει…

Στο 90+2′ ο Φελίπε σκόραρε, αλλά το 5-2 δεν μέτρησε ποτέ, καθώς ο σκόρερ ήταν οφσάιντ. Τρία λεπτά αργότερα η Σαουθάμπτον κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Στάριτζ στον Λάβια και ο Γουόρντ-Πράουζ μείωσε σε 4-3! Απέμειναν πέντε δραματικά λεπτά, όπου η Φόρεστ κλείστηκε στην άμυνά για να κρατήσει το αποτέλεσμα, κάτι που πέτυχε μετά κόπων.

Η Φόρεστ έχει δύσκολο πρόγραμμα στο τέλος, καθώς θα παίξει με Τσέλσι εκτός, Άρσεναλ εντός και Κρίσταλ Πάλας εκτός, αλλά αυτό το +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού την κάνει να αισιοδοξεί ότι στο τέλος θα πετύχει τη σωτηρία της.

Η μάχη για την επιβίωση αποδείχτηκε μεγαλύτερο κίνητρο από ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, αν κρίνουμε από το εμφατικό 5-1 της Έβερτον στο Μπράιτον, που έβγαλε τα ζαχαρωτά από την επικίνδυνη ζώνη. Η Μπράιτον, ωστόσο έχει δύο ματς λιγότερα από την 6η Τότεναμ που είναι ακριβώς από πάνω της έχοντας δύο βαθμούς περισσότερους (57-55) και μπορεί να καλύψει το τρίποντο που έχασε στη συνέχεια.

Για τη Λέστερ η προσπάθεια για αποφυγή του υποβιβασμού της δέχτηκε σημαντικό πλήγμα μετά την πεντάρα από την αδιάφορη Φούλαμ.

Η βραδιά ήταν ιστορική για την Premier League, καθώς ποτέ ξανά σε μια ημέρα με τρία παιχνίδια δεν έχουν σημειωθεί 21 γκολ!