Μίλαν – Ίντερ 0-2: Αφεντικό στο Mιλάνo οι νερατζούρι, μια ανάσα από τον τελικό του Champions League

Με τα… τιμημένα γηρατειά, Τζέκο και Μικιταριάν να σκοράρουν στο 8′ και στο 11′, η Ίντερ έγινε το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στον τελικό του Champions League, καθώς ταπείνωσε τη Μίλαν στο Μεάτσα.

Τον έκτο τελικό της ιστορίας της και πρώτο από τη σεζόν 2009-10 δικαιούται να ονειρεύεται η Ίντερ μετά την καθαρή νίκη της στο ντέρμπι του Μιλάνου με 2-0 επί της Μίλαν και μάλιστα ως φιλοξενούμενη στην κοινή τους έδρα.

Οι νερατζούρι ήταν καταιγιστικοί από το ξεκίνημα, πέτυχαν δύο γκολ στα πρώτα έντεκα λεπτά, θα μπορούσαν να πετύχουν κι άλλα και έκοψαν τα πόδια των αντιπάλων τους που μόλις στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησαν, κατά διαστήματα, να αντιδράσουν.

Το φιλμ του αγώνα

Πριν προλάβουν οι παίκτες της Μίλαν να καταλάβουν τι γίνεται, η Ίντερ τους χτύπησε δύο φορές από το κέντρο της άμυνας και παραλίγο να βρει και τρίτο γκολ.

Την πρώτη ύστερα από εκτέλεση κόρνερ και εκπληκτική εκτέλεση του αειθαλή (37 ετών και 54 ημερών) Τζέκο με τον Καλάμπρια κολλημένο επάνω του…

και τη δεύτερη με ξερό σουτ του 34χρονου Μικιταριάν.

Μόνο ο Ράιαν Γκιγκς ήταν μεγαλύτερος (37-148) όταν σκόραρε σε ημιτελικό της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σε βάρος της Σάλκε, τη σεζόν 2010-11.

Στο 16′ παραλίγο να γίνει το 0-3 όταν το σουτ του Τσαλχάνογλου με εξωτερικό φάλτσο βρήκε στο δοκάρι, ενώ στο 18′ νέα κακοδαιμονία για τη Μίλαν με τον Μπενασέρ να αποχωρεί τραυματίας. Στη θέση του πέρασε ο Μεσίας.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης η Μίλαν απείλησε με τον Ντίαθ και τον Μεσίας,

αλλά η Ίντερ έφτασε πιο κοντά στο γκολ με τον Τζέκο στο 53′, που εκμεταλλεύτηκε νέα τρύπα στον άξονα των ροσονέρι, τους οποίους έσωσε ο Μενιάν στο τετ-α-τετ.

Δέκα λεπτά αργότερα η Μίλαν έχασε την καλύτερη ευκαιρία της με τον Τονάλι να σημαδεύει το δεξί κάθετο δοκάρι.

Στα λεπτά που απέμειναν η Μίλαν δεν μπόρεσε να βγάλει άλλη αντίδραση και η Ίντερ κράτησε εύκολα το υπέρ της 2-0 και το δικαίωμα στο όνειρο της πρόκρισης στον τελικό.