Europa / Conference League: «Σώθηκε» στο 90+7' η Γιουβέντους, «διπλό» με ανατροπή η Βασιλεία!

Συναρπαστικές ήταν οι πρώτες αναμετρήσεις στα ημιτελικά του Europa και Conference League. Η Γιουβέντους ισοφάρισε στο 90+7′ τη Σεβίλλη, η Ρόμα πήρε προβάδισμα (1-0) με τη Λεβερκούζεν, τεράστια νίκη με ανατροπή για τη Βασιλεία στη Φλωρεντία, νίκη-ανατροπή και για τη Γουέστ Χαμ επί της Άλκμααρ των Χατζηδιάκου, Παυλίδη.

Συναρπαστικές ήταν οι πρώτες μάχες της ημιτελικής φάσης στο Europa και το Conference League. Μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης για τη Βασιλεία που γύρισε το ματς με τη Φιορεντίνα στην Ιταλία. Δεν άντεξε η Άλκμααρ με βασικούς τους Χατζηδιάκο – Παυλίδη κόντρα στη Γουέστ Χαμ που βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά το γύρισε προς το φινάλε (2-1). Με… νίκη Μουρίνιο (1-0) η Ρόμα πήρε το προβάδισμα κόντρα στην Λεβερκούζεν. Τέλος, η Γιουβέντους σώθηκε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφαρίζοντας τη Σεβίλλη (1-1).

Αναλυτικά οι αγώνες και τα αποτελέσματα:

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ – ΣΕΒΙΛΛΗ 1-1: Η ομάδα της Ανδαλουσίας απέδειξε για ακόμη μία φορά ότι το Europa είναι… δική της υπόθεση. Μπορεί οι γηπεδούχοι να πίεσαν από το ξεκίνημα, να έχασαν μια πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Βλάχοβιτς και να πίεσαν ως το τελευταίο λεπτό, αλλά η Σεβίλλη ήταν εκείνη που προηγήθηκε γκολ του Εν Νεσίρι στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης και το κράτησε μέχρι το 90+7′!

Στις καθυστερήσεις των… καθυστερήσεων, λοιπόν, ο Γκάτι που είχε περάσει ως αλλαγή, έσπρωξε με το κεφάλι τη μπάλα στα δίχτυα, για να λυτρώσει την «Μεγάλη Κυριά» και τους φίλους της.

ΡΟΜΑ – ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ 1-0: Δεν ρίσκαρε ιδιαίτερα η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο, λόγω και των σημαντικών απουσιών. Η οδηγία του Πορτογάλου τεχνικού στους παίκτες του ήταν να κρατήσουν πρώτα απ’ όλα το μηδέν παθητικό κι εκείνοι το κατάφεραν με πολλή προσπάθεια και λίγη τύχη. Το… αγαπημένο 1-0 για το σύνολο του «Special One» με γκολ του 20χρονου Μπόβε, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ έπειτα από σουτ του Έιμπραχαμ και ασταθή απόκρουση του αντίπαλου κίπερ, ήρθε στο 63ο λεπτό κι έμεινε ως το φινάλε.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ – ΒΑΣΙΛΕΙΑ 1-2: Καλύτερη η ομάδα της Φλωρεντίας στο πρώτο μέρος κατάφερε να προηγηθεί με κεφαλιά του Καμπράλ στο 25′, ενώ έχασε ευκαιρίες να πετύχει τουλάχιστον άλλο ένα τέρμα.

Στο β’ μέρος, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ταχύτητα και με δύο γκολ στο τελευταίο 20άλεπτο τα έφεραν όλα τούμπα. Στο 71ο λεπτό ο Ντιούφ με υπέροχη κατεβασιά και εξαιρετικό πλασέ στην αριστερή γωνία έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Και σα να μην έφτανε αυτό, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αμντουνί βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας και από κοντά έγραψε το τελικό 1-2, προκαλώντας… έμφραγμα στους Ιταλούς.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ – ΑΛΚΜΑΑΡ 2-1: Η ομάδα των Χατζηδιάκου, Παυλίδη που ήταν αμφότεροι στην ενδεκάδα, διαχειρίστηκε σωστά το ματς στο πρώτο μέρος και κατάφερε να προηγηθεί με υπέροχο σουτ του Ρέιντερς στο 37′, παρά την πίεση των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγες, ωστόσο, με περισσότερες δυνάμεις ως το φινάλε κατάφερε να φτάσει αρχικά στην ισοφάριση με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Μπενραχμά στο 67′.

Η νίκη για την αγγλική ομάδα ήρθε 10 λεπτά αργότερα με τον Αντόνιο να βρίσκει τη μπάλα από κοντά και να διαμορφώνει το τελικό 2-1.