Super League Playouts: Ψυχωμένη Λαμία γύρισε από το 0-2 και έσωσε την κατηγορία - Υποβιβάστηκε ο Ιωνικός

Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο ημίχρονο στη Νεάπολη, η Λαμία βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να ισοφαρίσει σε 2-2 και να πάρει το βαθμό που την κράτησε στη Super League. Έπεσε ο Ιωνικός

Από την κόλαση του 0-2 στο ημίχρονο, η Λαμία βρέθηκε στον παράδεισο του 2-2 και πέτυχε τη σωτηρία της στο ντέρμπι παραμονής στη Νεάπολη με αντίπαλο τον Ιωνικό.

Η αύρα των φιλάθλων του, που γέμισαν τις έδρες στο γήπεδο της Νέαπολης, έσπρωξε τον Ιωνικό στο 2-0 πριν βγει το ημίχρονο, αν και η Λαμία είχε κι αυτή τις ευκαιρίες της και δικαιούνταν τουλάχιστον ένα γκολ.

Στην επανάληψη η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου μείωσε νωρίς σε 2-1 και βρήκε το «χρυσό» 2-2 με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Τόσιτς 73′.

Με το σφύριγμα της λήξης ακολούθησαν συγκινητικές στιγμές και κοντράστ συναισθημάτων με τους μεν να κλαίνε από χαρά για τη σωτηρία και τους δε να μην πιστεύουν ότι πέταξαν στα σκουπίδια το προβάδισμα των δύο τερμάτων και ότι πια καλούνται να επιστρέψουν στη Super League 2.

Το φιλμ του αγώνα

Οι δύο ομάδες δημιούργησαν κάποιες καλές φάσεις στα πρώτα λεπτά,

αλλά μετά το γκολ με την κεφαλιά του πιο κοντού παίκτη του Ιωνικού, Χρήστου Ελευθεριάδη στο 30′.

οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία και πέτυχαν και δεύτερο γκολ με φωτοβολίδα του Κάνιας στο 37′.

Μετά το 2-0 η Λαμία ισορρόπησε το ματς και θα μπορούσε να μειώσει πριν βγει το ημίχρονο με την μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι του Χουτεσιώτη μετά το σουτ του Σιμόν.

Η Λαμία βρήκε το γρήγορο γκολ που ήθελε στο ξεκίνημα του ημιχρόνου και πάγωσε τους Νικαιώτες στις εξέδρες, που είδαν ξανά το φάσμα του υποβιβασμού να πλησιάζει.

Ακολούθησε μεγάλη μάχη με δυνατές μονομαχίες, ο Ιωνικός απείλησε με τον Μάντζη

και στο 73′ ο Τόσιτς με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Χουτεσιώτη για το 2-2, ένα σκορ που έδινε πια την παραμονή στη Λαμία.

Στη συνέχεια και στα εννέα λεπτά των καθυστερήσεων, η Λαμία ταμπουρώθηκε, έπαιξε καλή άμυνα και στο τέλος πανηγύρισε την παραμονή της.

Έβρεξε γκολ (3-3) στη Λιβαδειά, ισοπαλία και στην Τρίπολη

Στη Λιβαδειά η τοπική ομάδα, που είχε αποχαιρετήσει την κατηγορία, προηγήθηκε με γκολ του Γιαννιώτα, που ευνοήθηκε από τις κόντρες, στο 28′. Ο Πέδρο Κόντε ισοφάρισε στο 34′ με κεφαλιά ύστερα από ωραία ατομική προσπάθεια του Ροσέρο, μια συγκινητική στιγμή για έναν τόσο άτυχο ποδοσφαιριστή.

Στο 38′ ο Ισπανός με προβολή βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά της μπάλας, ο Ροσέρο την έστειλε στα δίχτυα για το 1-2. Ο Λεβαδειακός απάντησε στο 45+1′ σε φάση διαρκείας με τον Τσάπρα, μολονότι ο Αθανασίου αρχικά απέκρουσε, όμως με τα φάλτσα η μπάλα πέρασε τη γραμμή. Το πρώτο σουτ του Χάμοντ είχε βρει το δοκάρι και ο Τσάπρας μάζεψε το ριμπάουντ.

Ο Λεβαδειακός έφτασε στο 3-2 με υπέροχη εκτέλεση φάουλ του Βρακά στο 77′, αλλά και πάλι δεν κράτησε το προβάδισμα αφού στο 80′ ισοφάρισε με κεφαλιά ο αμαρκάριστος Παμλίδης.

Στην Τρίπολη σε ένα «γεμάτο» με φάσεις ματς, ο Αστέρας προηγήθηκε στο 43′ με τον Κωστέα στο 43′ για να απαντήσει με προσπάθεια που ελέγχθηκε από το VAR για αρκετή ώρα ο Κούεν στο 54′.

Νωρίτερα, ο ΟΦΗ νίκησε στο Αγρίνιο τον Παναιτωλικό με 2-0.