Έβερτον - Μάντσεστερ Σίτι 0-3: Γκιντογκάν τρανός την οδηγεί στην κούπα!

Με τον απίθανο Γκιντογκάν να βρίσκεται… παντού, να σκοράρει δύο φορές με εκπληκτικό τρόπο και να… ταΐζει τον Χάαλαντ, η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε σαν σίφουνας από το Γκούντισον Παρκ, αφού «σκόρπισε» την Έβερτον με τρία γκολ το ένα καλύτερο από το άλλο!

Ακόμη ένα βήμα για την κατάκτηση του τίτλου έκανε η Μάντσεστερ Σίτι που πέρασε επιβλητικά και από την έδρα της Έβερτον. Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα χωρίς να… ιδρώσουν ιδιαίτερα, με δύο γκολ από το πρώτο μέρος, με κορυφαίο τον 32χρονο Γκιντογκάν, ο οποίος σκόραρε και στο δεύτερο μέρος, πρόσθεσαν ένα ακόμη τρίποντο στην ξέφρενη -το τελευταίο διάστημα- πορεία τους.

Με τεράστια ποσοστά κατοχής μπάλας, αλλά χωρίς ουσία μπήκε στον αγώνα η Σίτι. Οι παίκτες της ξεπέρασαν το 70%, φτάνοντας έως και το 75%, στο πρώτο ημίωρο του αγώνα, ωστόσο, στα αντίπαλα καρέ έφτασαν μόλις δύο φορές, με μία τελική να φτάνει στο στόχο.

Ήταν σαφής η πρόθεση των γηπεδούχων να εκμεταλλεύτουν το… ξέφωτο, να βγουν στην κόντρα και να απειλήσουν, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν υποψιασμένοι και κάλυπταν σωστά τους χώρους. Λίγο έλειψε, ωστόσο, στο πρώτο κόρνερ που κέρδισε η Έβερτον να κάνει τη ζημιά στους επίδοξους πρωταθλητές, καθώς η κεφαλιά του Ταρκόφσκι έστειλε τη μπάλα εκατοστά μακριά από το κάθετο δοκάρι.

Κάπου εκεί, ο Γκιντογκάν έκανε το θαύμα του, καθώς βρέθηκε στο ύψος της μικρής περιοχής, τη δέχθηκε συστημένη στο πόδι του από τον Μαχρές και αφού ο έμπειρος μέσος τη σταμάτησε με το μπούτι, την έστειλε στα δίχτυα με το εξωτερικό του ποδιού του, χωρίς καν να κοιτάζει προς την αντίπαλη εστία!  Αναμφίβολα ήταν ένα από τα ωραιότερα γκολ που έχουν σημειωθεί από το ξεκίνημα της σεζόν στην Αγγλία.

Σα να μην έφτανε αυτό, δύο λεπτά αργότερα ήρθε και το 0-2, με τον Χάαλαντ να πηδάει πιο ψηλά απ’ όλους και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι, έπειτα από απίθανη κούρσα του Γκιντογκάν από αριστερά και σέντρα… πάρε βάλε στο 38′.

Ο Γερμανός με τουρκική καταγωγή πρωταγωνιστής του αγώνα, λίγο έλειψε και σκοράρει ξανά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έπειτα από σέντρα-ξυραφιά του Γουόκερ, αλλά δέχθηκε κόντρα πριν η μπάλα πάρει πορεία προς την εστία.

Ό,τι δεν έκανε στα τελειώματα του πρώτου μέρους, ο εκπληκτικός Γκιντογκάν, το πέτυχε στο 50ό λεπτό, όταν με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε για δεύτερη φορά τον Πίκφορντ για να «γράψει» το 0-3 μέσα σε αποθέωση.

Όσο περνούσε η ώρα, το παιχνίδι έσβηνε με τους φιλοξενούμενους να ρίχνουν σταδιακά τις στροφές. Οι γηπεδούχοι πάτηδσν δύο φορές στην αντίπαλη περιοχή στα τελευταία λεπτά, δοκίμασαν τα αντανακλαστικά του Έντερσον, αλλά δεν κατάφεραν να τον νικήσουν.