Europa/Conference League: Μουρίνιο, ο άρχοντας των... τελικών κόντρα στην -αρχόντισσα του Europa- Σεβίλλη!

Παλιά του τέχνη… κόσκινο! Ο Ζοζέ Μουρίνιο οδήγησε τη Ρόμα μετά το 0-0 στο Λεβερκούζεν, στον τελικό του Europa. – Άντεξε και πέρασε με γκολ στο φινάλε η Γουέστ Χαμ – Στην παράταση η εκπληκτική Σεβίλλη πέταξε έξω τη Γιουβέντους που είχε προηγηθεί – Στο 120+9′ πέρασε η Φιορεντίνα!

Έπεσαν κορμία στις χθεσινές ρεβάνς της ημιτελικής φάσης σε Europa και Conference League. Πρώτη χρονικά εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό η Γουέστ Χαμ που ενώ τα χρειάστηκε από την επίμονη Αλκμάαρ, κράτησε στην άμυνα και στο φινάλε πήρε την πρόκριση με δεύτερη νίκη.

Λίγο αργότερα, η Ρόμα του Μουρίνιο, κράτησε με νύχια και με δόντια το 0-0 στο Λεβερκούζεν κόντρα στη Μπάγερ και προκρίθηκε με το 1-0 από το παιχνίδι του «Ολίμπικο».

Στην Ανδαλουσία, εκεί η Γιουβέντους ήταν ανώτερη στην πρώτη ώρα του ματς, η επτάψυχη Σεβίλλη, όμως, άφησε… κόκκαλο τους Ιταλούς στο 90+5′ της παράτασης και αγκάλιασε την πρόκριση με ανατροπή (2-1)! Όσο για τη Φιορεντίνα, πέρασε στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων της παράτασης το εμπόδιο της Βασιλείας (1-3).

Άρα στον τελικό του Europa η Ρόμα θα αντιμετωπίσει τη Σεβίλλη στη Βουδαπέστη και στο αντίστοιχο παιχνίδι του Conference, η Γουέστ Χαμ θα κοντραριστεί με τη Φιορεντίνα στην Πράγα.

Europa League

Λεβερκούζεν – Ρόμα: 0-0 (0-1): Η Ρόμα θυσίασε το θέαμα για το αποτέλεσμα. Με διπλή ζώνη άμυνας επιχείρησε να διαφυλάξει το υπέρ της σκορ του πρώτου αγώνα και το κατάφερε παρότι η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο την… πολιόρκησε, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο όπου είχε και δοκάρι με τον Ντιαμπί.

Δείτε εδώ τις καλύτερες στιγμές:

Σεβίλλη – Γιουβέντους: 2-1 (1-1): Συγκλονιστικό παιχνίδι στην Ανδαλουσία με τις δύο ομάδες… λυσσασμένος για την πρόκριση. Πάνω – κάτω η μπάλα, εκατέρωθεν ευκαιρίες, ανώτερη στα σημεία η «Γιούβε» που κατάφερε να προηγηθεί κιόλας με τον Βλάχοβιτς στην πρώτη του ενέργεια, καθώς ήρθε από τον πάγκο ως αλλαγή.

Η χαρά για την ιταλική ομάδα κράτησε λίγο, καθώς ο Σούσο με κεραυνό λίγα λεπτά αργότερα, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Σέζνι για το 1-1, με το οποίο η Σεβίλλη ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης και συγκεκριμένα στο 90+5′ ο Λαμέλα με κεφαλιά έκανε την ανατροπή για τους Σεβιγιάνους μέσα σε απόθέωση.

Conference League

Άλκμααρ – Γουέστ Χαμ: 0-1 (1-2): Άντεξε στην πίεση των Ολλανδών η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγες και στο φινάλε πήρε πανηγυρικά την πρόκριση. Το συγκρότημα των Χατζηδιάκου, Παυλίδη είχε την υπεροχή, έχασε σημαντικές ευκαιρίες, αλλά δεν βρήκε το γκολ. Αντίθετα, ο Φορνάλς βρήκε δίχτυα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με αποτέλεσμα η Γουέστ Χαμ να προκριθεί με δύο νίκες στον τελικό της Πράγας.

Βασιλεία – Φιορεντίνα: 1-3 (2-1): Δύο φορές προηγήθηκαν οι «Βιόλα», μία φορά ισοφάρισε η Βασιλεία και το παιχνίδι πήγε στην παράταση για να ξεκαθαρίσει το δεύτερο εισιτήριο του μεγάλου τελικού.

Το 0-1 έγινε από τον Γκονζάλες με κεφαλιά στο πρώτο μέρος.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν λίγο αργότερα με τον Αμντουνί.

Η ιταλική ομάδα, ωστόσο, βρήκε και δεύτερο γκολ με τον ίδιο σκόρερ για να ισοφαρίσει την ήττα της στο «Αρτέμιο Φράνκι».

Στο 120+9′ ήρθε η λύτρωση για τους «Βιόλα» με γκολ του Μπαράκ μετά από ασίστ του Γιόβιτς, ο οποίος είχε και δοκάρι στο 120+12′!