Μάντσεστερ Σ. - Τσέλσι: Πανηγύρισαν με τις ρεζέρβες τη νίκη και την τρίτη διαδοχική κούπα!

Με τον Πεπ Γκουαρντιόλα να δίνει την ευκαιρία σε πολλές ρεζέρβες, η Σίτι επικράτησε και της Τσέλσι με 1-0.

Το συγκρότημα του Πεπ Γκουαρντιόλα πανηγύρισε την κατάκτηση του τρίτου συνεχόμενου πρωταθλήματος με εντός έδρας νίκη επί της Τσέλσι (1-0).

Το ματς ήταν βαθμολογικά αδιάφορο για τους Πολίτες (είχαν στεφθεί πρωταθλητές από χθες), με τον Πεπ Γκουαρντιόλα να παρατάσσει στον αγωνιστικό χώρο του Etihad πολλά νέα πρόσωπα.

Το γκολ της φιέστας το σημείωσε ο Άλβαρες, με τη Σίτι να φτάνει τους 88 πόντους και την Τσέλσι να παραμένει 12η με 43 βαθμούς.

Στο 37ο λεπτό, οι «μπλε» έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, αλλά το δοκάρι έσωσε την Σίτι στην κεφαλιά του Γκάλαχερ.

Στο 72ο λεπτό ακυρώθηκε το γκολ του Άλβαρες, ενώ στο 74’ ο Χάαλαντ έκανε το γύρισμα από αριστερά αλλά  Λιούις δεν πρόλαβε για λίγο.

ΣΙΤΙ: Ορτέγκα, Γουόκερ, Λαπόρτ (78’ Ρόδρι), Ακάντζι (57’ Στόουνες), Λούις, Φίλιπς, Γκόμεθ (78’ Ντε Μπρόινε), Φόντεν, Πάλμερ, Μαχρέζ (73’ Χάαλαντ), Άλβαρες

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Τιάγκο Σίλβα, Φοφανά, Αθπιλικουέτα, Λόφτους Τσικ (81’ Τσουκβουεμέκα), Χάβερτς (85’ Πούλισικ), Γκάλαχερ (70’ Μούντρικ), Φερνάντες, Χολ (81’ Κουλιμπαλί), Στέρλινγκ (70’ Μαντουεκέ)