ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 2-0: Οι... καμικάζι του Αλμέιδα πήραν το νταμπλ!

eurokinissi

Αν και με 10 παίκτες από το 6ο λεπτό η ΑΕΚ με… σπασμένα φρένα νίκησε 2-0 τον ΠΑΟΚ στον τελικό του Βόλου και κλείνει ονειρεμένα τη χρονιά πανηγυρίζοντας το τρίτο νταμπλ της ιστορίας της!

Ο τελικός ξεκίνησε όπως ξεκίνησε το αντίστοιχο ματς των πλέι οφ στη Νέα Φιλαδέλφεια, μόνο που αυτή τη φορά οι ρόλοι ήταν αντίστροφοι. Στην OPAP Arena ο ΠΑΟΚ έμεινε νωρίς-νωρίς με 10 παίκτες, στον Βόλο η ΑΕΚ έχασε με αποβολή τον Ρότα, μόλις στο 6ο λεπτό, σε μία ξεκάθαρη φάση που δεν σήκωνε αμφισβήτηση, αφού ο Τάισον έφευγε μόνος απέναντι στον Στάνκοβιτς.

Πριν από την αποβολή η ΑΕΚ είχε αγγίξει το 1-0 σε μία τρομερή ευκαιρία του Λιβάι Γκαρσία ή, για να το θέσουμε καλύτερα, σε μία εκπληκτική εξ επαφής επέμβαση του Κοτάρσκι.

Μετά την αποβολή η ΑΕΚ έχασε την όποια ορμή της, οι ισορροπίες άλλαξαν και ο ΠΑΟΚ πήρε την κατοχή βγάζοντας επιθετικότητα, μπαίνοντας συχνά στην αντίπαλη περιοχή.

Στο 26′ οι ισορροπίες άλλαξαν πάλι λόγω του γκολ του Μουκουντί. Η ΑΕΚ βρήκε το γκολ που έχασε ο Γκαρσία από στατική φάση, με τον αμυντικό της Ένωσης με διπλή προσπάθεια, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ελίασον, να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΟΚ βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Ο ΠΑΟΚ απείλησε στο 30′ με κεφαλιά του Σβαμπ που ανησύχησε τον Στάνκοβιτς, ο οποίος χρειάστηκε διπλή προσπάθεια για να μπλοκάρει την μπάλα.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους το παιχνίδι είχε την ίδια εικόνα. Ο ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή και να πιέζει και η ΑΕΚ να αναζητά στην κόντρα στην απειλή. Σίγουρα μία ασυνήθιστη εικόνα για την εφετινή ΑΕΚ, αλλά η αποβολή του Ρότα έφερε και την ανάλογη (διαφορετική) διαχείριση. H AEK εκτός του γκολ δεν απείλησε σε αντίθεση με τον Δικέφαλο του Βορρά που είχε δοκάρι στο 42′ σε διαγώνιο σουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που μπήκε δυνατά, με την μπάλα συνεχώς στα πόδια του, ενώ η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοση της μετά το 5ο’, πάτησε περιοχή και είχε δύο καλές προϋποθέσεις.

Το ντέρμπι δεν είχε τις τελικές που είχε το πρώτο ημίχρονο και είναι χαρακτηριστικό πως την πρώτη μεγάλη ευκαιρία την είδαμε στο 77ο λεπτό. Οι παίκτες του Λουτσέσκου άλλαξαν γρήγορα τη μπάλα, τελικός αποδέκτης ήταν ο Αουγκούστο ο οποίος έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι για να στείλει τη μπάλα λίγο έξω.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει, απείλησε με εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια, αλλά η ΑΕΚ με μία καταπληκτική ενέργεια του Πάουλο Φερνάντες στις καθυστερήσεις έφτασε στο 2-0 τέρμα. Ο πρώην παίκτης του Βόλου που έγινε γνωστός στο ελληνικό κοινό από τη θητεία του στο Πανθεσσαλικό, λίγο μετά την είσοδό του στο γήπεδο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα -στο 92ο λεπτό- και με το τρομερό γκολ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, με την ΑΕΚ να πανηγυρίζει και την κατάκτηση του κυπέλλου. Η Ένωση έφτασε το 3ο νταμπλ της ιστορίας της και κλείνει ιδανικά μία ονειρεμένη σεζόν.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (60′ Γιόνσον), Πινέδα (60′ Σιντιμπέ), Γκατσίνοβιτς (86′ Φερνάντες), Ελίασον (82′ Μάνταλος), Γκαρσία (60′ Άμραμπατ), Τσούμπερ.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε (60′ Βιεϊρίνια), Ίνγκασον, Κουλιεράκης (86′ Κεντζιόρα), Ράφα Σοάρες (60′ Μπίσεσβαρ), Σβαμπ (78′ Ελ Καντουρί), Αουγκούστο, Τάισον, Κωνσταντέλιας (86′ Τζίμας), Ζίβκοβιτς, Τόμας.