Σεβίλλη - Ρεάλ Μαδρίτης 1-2: Ανατροπή για τους «μερένγκες» με υπογραφή Ροντρίγκο

Η Ρεάλ Μαδρίτης με τον Ροντρίγκο να την οδηγεί και πάλι με δύο γκολ, πήρε τη νίκη με ανατροπή επί της Σεβίλλης και την άφησε μακριά από τα ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Μία ακόμη νίκη πανηγύρισε η Ρεάλ Μαδρίτης, αυτή τη φορά με ανατροπή επί της Σεβίλλης (2-1), με τον Ροντρίγκο να είναι αυτός που «καθαρίζει την μπουγάδα» και πάλι για την ομάδα του.

Η Σεβίλλη ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Ράφα Μιρ μόλις στο 3ό λεπτό της αναμέτρησης, δίνοντας προβάδισμα από πολύ νωρίς στην ομάδα του.

Η Ρεάλ επέστρεψε μετά το ψυχολογικό σοκ, με τον Ροντρίγκο να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα με ωραία ενέργεια στο 29′.

Οι παίκτες του Κάρλο Αντσελότι είχαν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απειλούσαν.

Στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και κατόρθωσε να κάνει την ολική ανατροπή, με τον Ροντρίγκο να βρίσκει και πάλι το δρόμο προς τα δίχτυα. Η Σεβίλλη προσπάθησε να αντιδράσει, όμως η αποβολή του Ακούνια στο 83′ της έκοψε τα πόδια.

Στα τLa ελευταία λεπτά έγινε προσπάθεια ισοφάρισης, όμως οι Μαδριλένοι κράτησαν το προβάδισμα και πανηγύρισαν το τρίποντο.