Λειψία - Άιντραχτ 2-0: Back to back κύπελλο με γκολ και ασίστ στο «αντίο» του Ενκουνκού!

ΑΠΕ

Η Λειψία κατέκτησε για δεύτερη διαδοχική χρονιά το κύπελλο Γερμανίας επικρατώντας της Άιντραχτ με 2-0, με τον Κριστόφ Ενκουνκού να έχει γκολ και ασίστ στο τελευταίο του ματς με τους «Ταύρους»

Η Λειψία επικράτησε της Άιντραχτ Φρανκούρτης με 2-0 στον τελικό του κυπέλλου Γερμανίας και διατήρησε τα σκήπτρα στον θεσμό του κυπέλλου.

Ο τελικός ξεκίνησε με ευκαιρία για τη Λειψία. Ο Τίμο Βέρνερ λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 4′

Οι «Ταύροι» είχαν τα ινία αλλά όχι την ουσία με το ημίχρονο να κλείνει χωρίς σκορ και με την ευκαιρία από τον Ενκουνκού.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς κυλούσε χωρίς τη μεγάλη φάση. Όλα έδειχναν πως οδεύαμε σε ένα τελικό της μιας φάσης, και η μπίλια κάθισε στη Λειψία, που είχε και τις πιο συχνές επισκέψεις στα αντίπαλα καρέ.

Στο 71′ και σε μια φάση διαρκείας, ο Κρίστοφερ Ενκουνκού έβαλε ένα γκολ βγαλμένο από το μπιλιάρδο.Ο Γάλλος σούταρε και είδε τη μπάλα να κοντράρει δυο φορές, τόσες ώστε ο τερματοφύλακας της Άιντραχτ να φύγει από τη μια πλευρά και η μπάλα από την άλλη, για το 1-0.

Η πλάστιγγα έγειρε υπέρ της Λειψίας με την Άιντραχτ να ψάχνει αλλά να μη δείχνει ικανή να βρει απάντηση. Στο 84′ ο Ενκουνκού δημιούργησε το δεύτερο γκολ της ομάδας του, με την πάσα στο Σομποζλάι να έρχεται την κατάλληλη στιγμή και το διαγώνιο σουτ του τελευταίου να είναι εύστοχο για το 2-0…

Ο Κρίστοφερ Ενκουνκού έβαλε την υπογραφή του σε ένα ακόμα τρόπαιο της Λειψίας και ετοιμάζει βαλίτσες για Λονδίνο καθώς θα συνεχίσει την καριέρα του στην Τσέλσι.