Φιορεντίνα - Γουέστ Χαμ 1-2: Με πλασέ τίτλου στο 90' ο Μπόουεν έδωσε το τρόπαιο στα Σφυριά

ΑΠΕ

Το πλασέ του Μπόουεν στο 90′ έδωσε το Conference League στη Γουεστ Χαμ, που επικράτησε με 2-1 της Φιορεντίνα στη Πράγα.

Ένα πλασέ, μια στιγμή, ένα τρόπαιο. Η Γουέστ Χαμ επικράτησε της Φιορεντίνα και σήκωσε το Conference League με γκολ στο 90′! Ο Μπόουεν μετέτρεψε σε ασίστ την πάσα του Πακετά και τρέλανε τους Άγγλους που κατέκλυσαν την Πράγα.

Η Φιορεντίνα προσπάθησε να κοντρολάρει τον ρυθμό και η Γουεστ Χαμ ήθελε να τρέξει και να βάλει «αγγλικό» ρυθμό στην αναμέτρηση. Η πρώτη στιγμή του τελικού είχε αρνητικούς πρωταγωνιστές τους Άγγλους οπαδούς. Σε κόρνερ που κέρδισε η Φιορεντίνα, στο σημαιάκι του κόρνερ «έβρεχε» άδεια ποτήρια μπύρας, και ένα εξ’ αυτών βρήκε τον Μπιράγκι στο κεφάλι, με αποτέλεσμα να ματώσει.

Η Γουέστ Χαμ έκανε «πειστικό» φινάλε ημιχρόνου καθώς πίεσε τους Ιταλούς χωρίς να μπορέσει να αξιοποιήσει κάποια από τις στημένες φάσεις. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, η Φιορεντίνα σκόραρε με το γκολ να ακυρώνεται για οφ σάιντ. Ο Γιόβιτς  έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Γουέστ Χαμ με κεφαλιά. Ο Σέρβος πήρε το «ριμπάουντ» μετά από επέμβαση του Αρεολά σε κεφαλιά του Κουαμέ. Υπήρξε υπόδειξη οφ σάιντ που επιβεβαιώθηκε με τη χρήση του VAR.

Στο 60′, χρειάστηκε το VAR για να καταλογιστεί πέναλτι για τη Γουέστ Χαμ. Ο Βιράγκι έκανε χέρι μπροστά από τον Μπόουεν με τον Μπενραχμά να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Ο μόνιμος εκτελεστής των πέναλτι της Φιορεντίνα άνοιξε το σκορ στο 62′.

Πέντε λεπτά αργότερα, ήρθε η απάντηση από τη Φιορεντίνα. Ο Μποναβεντούρα κατέβασε τη μπάλα μέσα στη μεγάλη περιοχή και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Αρεολά για το 1-1, στο 67′.

Στο 72′ η Φιορεντίνα έχασε μεγάλη ευκαιρία να φέρει τούμπα το ματς, με τον Καμπράλ να στρώνει στον Μαντραγκόρα, το σουτ του οποίου έφυγε άουτ.

Στο 90΄’ η φαρμακερή κάθετη του Πακετά έβγαλε τον Μπόουεν τετ-α-τετ. Ο παίκτης της Γουέστ Χαμ δε λάθεψε, έκανες το 2-1 και έδωσε το τρόπαιο στην Αγγλική ομάδα.