Ολλανδία - Κροατία 2-4 (παρ): Θρίαμβος της παρέας του ακούραστου Μόντριτς!

ΑΠΕ

Η Κροατία δε μάσησε ούτε από το προβάδισμα της Ολλανδίας στο 36′ ούτε και από την ισοφάριση σε 2-2 στο 96′ και πέρασε στον τελικό του Nations League νικώντας στην παράταση με 2-4!

Η Κροατία προκρίθηκε στον τελικό του Nations League επικρατώντας στην παράταση της Ολλανδίας με 2-4.

Η Ολλανδία άνοιξε το σκορ με τον Μάλεν στο 36′, μετά από συνεργασία Χάκπο, Σίμονς και Βίφερ, σε ένα πρώτο ημίχρονο  με μετρημένες φάσεις. Η Κροατία είχε καλύτερα πατήματα στο γήπεδο όμως δεν μπόρεσε να κάνει φάσεις στα πρώτα 45 λεπτά. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κροάτες έφτασαν γρήγορα στην ισοφάριση, με τον Κράμαριτς να ευστοχεί, στο 55′ , στο πέναλτι που κέρδισε ο Μόντριτς μετά από ανατροπή του από τον Χάκπο.

Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το σκορ εκεί που το «δικαιούταν» με βάση την εικόνα τους, αλλά δεν έμειναν σε αυτό. Στο 72′ ο Ιβάνουσετς βρήκε τον Πάσαλιτς μέσα στην περιοχή, με τον τελευταίο να κάνει το 1-2 με σουτ στην κίνηση.

Οι Κροάτες κρατούσαν τη νίκη πρόκριση μέχρι το έκτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων όταν και μετά από γέμισμα δεν μπόρεσαν να διώξουν τη μπάλα από τη μεγάλη τους περιοχή. Στο 96′, ο Νόα Λανχ είδε τη μπάλα να του στρώνεται και με σουτ έκανε το 2-2 στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Το έξτρα ημίωρο ξεκίνησε με τους Κροάτες να δείχνουν πως δεν πτοήθηκαν από την ισοφάριση στα τελευταία δευτερόλεπτα καθώς στο 98′ ξαναπήραν το προβάδισμα, με τον Πέτκοβιτς να κάνει το 2-3 με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Είναι χαρακτηριστικό πως οι Κροάτες μετέτρεψαν σε γκολ και τις τρεις πρώτες τελικές που έκαναν στην εστία των Ολλανδών.

Η Κροατία απείλησε και πάλι με τον Πάσαλιτς στο 114′ με τη μπάλα να χτυπά στο δοκάρι και δυο λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ με το οποίο σφράγισε την πρόκριση στον τελικό. Ο Πέτκοβιτς ανατράπηκε από τον Μαλάσια  στην περιοχή με τον Μόντριτς να ευστοχεί στο πέναλτι και να γράφει το τελικό 2-4. Στις καθυστερήσεις ο Πέκτοβιτς σκόραρε με το γκολ να ακυρώνεται μετά την εξέταση από το VAR.