Euro 2024: Ο Σπόραρ έχασε μοναδική ευκαιρία και η Φινλανδία «σκότωσε» τη Σλοβενία

Η Φινλανδία επικράτησε με 2-0 της Σλοβενίας με το δεύτερο γκολ να έρχεται λίγο μετά από μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Σπόραρ.

Η Φινλανδία επικράτησε της Σλοβενίας με 2-0 στην αναμέτρηση που άνοιξε την σημερινή (16/6) αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2024. Οι Φινλανδοί προηγήθηκαν στο 13′ με τον Πογιάνπαλο να μετατρέπει σε ασίστ την πάσα του Πούκι. Η Σλοβενία έχασε σημαντικές ευκαιρίες με τους Λόβριτς, Σέσκο και Άντρατζ Σπόραρ για την ισοφάριση, με τον επιθετικό του Παναθηναϊκού να χάνει την πιο σημαντική στο 51′. Η ευκαιρία του Σπόραρ ήταν καίρια καθώς χάθηκε στο 51′ και λίγα λεπτά μετά, και συγκεκριμένα στο 64′ ο Άντμαν έκανε το 2-0 μετά από δεύτερο ασίστ του Πούκι.

Πλην του  Άντραζ Σπόραρ, που αντικαταστάθηκε στο 65′, αγωνίστηκε και ο Άνταμ Τσέριν, που πήρε όλο το 90λεπτο, ενώ ο Μπένιαμιν Βέρμπιτς πέρασε στην αναμέτρηση στο 78′.