PLAY-OFFS CHAMPIONS LEAGUE: Νίκες για τους γηπεδούχους, προβάδισμα για Μπενφίκα, Μάλμε, Γιανγκ Μπόις

Όμορφα παιχνίδια με αρκετές συγκινήσεις και στη δεύτερη πράξη των playoffs του Champions League. Η Μπενφίκα πήρε δύσκολη νίκη επί της Αϊντχόφεν με 2-1 στην Πορτογαλία, η Γιάνγκ Μπόις κέρδισε με 3-2 την Φερεντσβάρος αγωνιζόμενη με παίκτη λιγότερο από το 25΄, ενώ η Μάλμε πήρε εύκολη νίκη στη Σουηδία με 2-0 επί της Λουντογκόρετς.

Γκολ και θέαμα μας επεφύλασσαν οι τρεις αναμετρήσεις της Τετάρτης (18/8) για τα Playoffs του Champions League. Η Μπενφίκα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου στάθηκε τυχερή και πήρε τη νίκη με 2-1 στο Ντα Λουζ επί της καλύτερης Αϊντχόφεν. Η Γιάνγκ Μπόις, αν και αγωνίστηκε για 65 λεπτά με παίκτη λιγότερο, κατάφερε να πάρει τη νίκη επί της Φερεντσβάρος με 3-2, ενώ τέλος η Μάλμε κέρδισε εύκολα με 2-0 την Λουντογκόρετς.

Μπενφίκα – Αϊντχόφεν

Η Μπενφίκα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι από το πρώτο λεπτό, πίεσε την Αϊντχόφεν και ευτύχησε να προηγηθεί στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Ράφα Σίλβα. Από εκεί και πέρα όμως όλο το πρώτο ημίχρονο άνηκε στην ομάδα του Ρότζερ Σμιντ, που έβαλε το σύνολο του Ζέσους στην περιοχή.

Κόντρα στη ροή του αγώνα όμως, η Μπενφίκα μέσα από μία στημένη φάση στο τέλος του πρώτου μέρους έκανε το 2-0 με τον Τζούλιαν Βάιγκλ και την άμυνα των Ολλανδών σε σύγχυση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο. Με την Αϊντχόφεν να πιέζει και την ομάδα του Βλαχοδήμου να μην καταφέρνει να βρει ισσοροπία. Αυτό κόστισε στην ομάδα του Ζέσους, αφού ο Γκακπό με σουτ εκτός περιοχής σκόραρε για τους Ολλανδούς, με τον Έλληνα τερματοφύλακα να έχει μερίδιο ευθύνης αν και η μπάλα κόντραρε αλλάζοντας πορεία.

Στο 63΄ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος έκανε μία σπουδαία επέμβαση κρατώντας το προβάδισμα της ομάδας του. Η ομάδα του Σμιντ πίεσε για την ισοφάριση όμως o 27χρονος τερματοφύλακας είχε απάντησεις.

Οι αλλαγές του Ζέσους δεν βοήθησαν ιδιαίτερα την Μπενφίκα. Ο Σμιντ απάντησε με τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, Μπρούμα. Η ολλανδική ομάδα συνέχισε να πιέζει χωρίς όμως να αλλάξει τα δεδομένα του αγώνα, με το τελικό αποτέλεσμα να αδικεί το σύνολο του Σμιντ.

Γιάνγκ Μπόις – Φερεντσβάρος

Τρομερά πράγματα έγιναν στο Στάντιον Βάνκντορφ. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 14′ με τον Μπολί μετά από λάθος της άμυνας της Γιανγκ Μπόις. Οι γηπεδούχοι όμως ισοφάρισαν γρήγορα στο 16′ με τον Ελγιέρο Ελία.

Στο 25΄ ο Έφτι έκανε πέναλτι και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, με τον Ουζούνι να καλείται να εκτελέσει. Ο ποδοσφαιριστής της Φερεντσβάρος αστόχησε, όμως στη συνέχεια της φάσης η ουγγρική ομάδα σκόραρε, με το γκολ όμως να ακυρώνεται καθώς ο Μαρτίν Περέιρα είχε πατήσει πιο νωρίς στην περιοχή.

Εκεί όμως που όλοι περίμεναν την Φερεντσβάρος να πιέσει καθώς είχε και αριθμητικό πλεονέκτημα, ήρθε το πανέμορφο γκολ του Σιέρο στο 40′ για να βάλει μπροστά τους Ελβετούς.

Η συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου ήταν γεμάτη ευκαιρίες εκατέρωθεν, χωρίς όμως να μπαίνει κάποιο άλλο τέρμα.

Η Γιάνγκ Μπόις συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και στο δεύτερο ημίχρονο και σκόραρε και τρίτο τέρμα με το γκολ του Γκαρσία στο 65′. Η Φερεντσβάρος πίεσε, έκανε ευκαιρίες και κατάφερε να μειώσει με το δεύτερο τέρμα του Μπολί (82′). Στη συνέχεια πίεσε με σκοπό να πετύχει την ισοφάριση, έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 85′, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει.

Μάλμε – Λουντογκόρετς

Το ματς στην Σουηδία ξεκίνησε με την Μάλμε να μπαίνει καλύτερα και να προηγείται στο 26ο λεπτό με τον Μπιρμάντσεβιτς. Η ομάδα του Τσόλακ ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, με την Λουντογκόρετς να αντιδρά σπασμοδικά στην πίεση που δεχόταν. Ενδεικτικό είναι πως οι Βούλγαροι δέχθηκαν τουλάχιστον τέσσερις καθαρές ευκαιρίες, χωρίς όμως να πετύχει κάποιο άλλο τέρμα.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο μέρος με την Μάλμε να σκοράρει με τον Μπεργέτ στο 61΄και να δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Η Λουντογκόρετς δεν μπορούσε σχεδόν να περάσει το κέντρο, παρά το γεγονός πως είχε την κατοχή της μπάλας. Η ομάδα που απέκλεισε τον Ολυμπιακό δεν μπόρεσε να κάνει κάτι άλλο στη συνέχεια του αγώνα και έχασε με το τιμητικό 2-0.