Άρης Μεταγραφές: Ο Πάβιτσιτς έχει αντιμετωπίσει Ολυμπιακό, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ!

Eurokinissi

Ο κροάτης χαφ Ντομαγκόι Πάβιτσιτς που φέρνει ο Άρης, έχει τεθεί αντιμέτωπος στην καριέρα του με Ολυμπιακό, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ!

Ο Άρης έκανε… σεφτέ στις μεταγραφές με τον 29χρονο Κροάτη μέσο Ντομαγκόι Πάβιτσιτς, που έπαιζε φέτος στο τουρκικό πρωτάθλημα με την Κόνιασπορ.

Ωστόσο για τον Πάβιτσιτς οι ελληνικές ομάδες είναι γνώριμες, καθώς με τη φανέλα της Ριέκα και της Ντινάμο Ζάγκρεμπ, έχει αντιμετωπίσει στα ευρωπαϊκά κύπελλα τα τελευταία χρόνια τον Ολυμπιακό, την ΑΕΚ και τον ΠΑΟΚ!

To 2015 βρέθηκε στον δρόμο του Ολυμπιακού στα παιχνίδια για το Champions League ως ποδοσφαιριστής της Ντινάμο, αλλά τότε στα 21 του χρόνια δεν έπαιξε σε κανένα από τα δύο παιχνίδια (οι Κροάτες έχασαν 2-1 στο Καραϊσκάκης και 0-1 στο Ζάγκρεμπ (με το γκολ του Ιντέγε που φόρεσε τη φανέλα και του Άρη).

Την περίοδο 2017-18 αντιμετώπισε την ΑΕΚ στο Europa League ως παίκτης της Ριέκα. Αγωνίστηκε στο ένα από τα δύο παιχνίδια, στο 2-2 στο ΟΑΚΑ, για 90 λεπτά. Η Ριέκα είχε προηγηθεί με 0-2, αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 2-2 με τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, με τον οποίο θα είναι συμπαίκτες πλέον στον Άρη!

Την περίοδο 2021-22, έπαιξε δύο 90λεπτά κόντρα στον ΠΑΟΚ. Στο 1-1 μέσα στην Τούμπα φορώντας τη φανέλα με το 10 και στο 0-2 μέσα στην Κροατία. Στο πρώτο ματς ως επιθετικός μέσος και στο δεύτερο ως κεντρικός. Μάλιστα είχε συμπαίκτη τον Ροντρίγκο Εσκοβάλ του Βόλου!

Συνολικά πάντως ο Πάβιτσιτς έχει παίξει 32 ευρωπαϊκά παιχνίδια, με δύο γκολ και μία ασίστ. Φέτος έπαιξε σε τρία ευρωπαϊκά ματς με την Κόνιασπορ.