Γαλλία - Ελλάδα 1-0: VARίσια νίκη των Γάλλων

eurokinissi

Η Ελλάδα το πάλεψε όσο μπορούσε στο Παρίσι κόντρα στην πανίσχυρη Γαλλία, αλλά δύο φάσεις έκριναν το παιχνίδι και διαμόρφωσαν το 1-0 που σήμανε την πρώτη ήττα της ελληνικής ομάδας σε αυτή την προκριματική φάση.

Τέσσερις τελικές, καμία στην εστία, 65% κατοχή. Αυτό ήταν το πρώτο εικοσάλεπτο των Γάλλων κόντρα στην Ελλάδα και η εικόνα της αναμέτρησης, δείχνοντας το εξαιρετικά δύσκολο έργο του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος.

Ο Γκουστάβο Πογέτ κατέβασε την Ελλάδα με 4-3-3 και τους Βλαχοδήμο, Τσιμίκα, Χατζηδιάκο, Μαυροπάνο, Μπάλντοκ, Σιώπη, Κουρμπέλη, Μπακασέτα, Μάνταλο, Μασούρα, Γιακουμάκη στην ενδεκάδα, αλλά δεν πήρε κάτι στην αρχή παρά μόνο στο αμυντικό κομμάτι αφού παρά την πίεση των γηπεδούχων πέρασαν δίχως πρόβλημα όλες οι δύσκολες στιγμές.

Η μονότονη εικόνα με τους Γάλλους να έχουν την κατοχή και τον Εμπαπέ να ζητά… συνεχώς πέναλτι, συνεχίστηκε μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους. Η μοναδική πραγματικά μεγάλη τους ευκαιρία ήταν αυτή του 44ου λεπτού με τον Κουντέ, ο οποίος βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας, πλάσαρε, με τον Βλαχοδήμο να αποκρούει. Στην αντίπερα όχθη η Ελλάδα δεν απείλησε, κάποια σουτ που καταγράφηκαν δεν ανησύχησαν τους γηπεδούχους.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την ίδια εικόνα του αγώνα, αλλά με τους Γάλλους να κερδίζουν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μαυροπάνου στον Γκριεζμάν και τον Εμπαπέ να σκοράρει… με τη δεύτερη. Αφού πρώτα έγινε έλεγχος στο VAR για το αν υπάρχει κόκκινη στον Μαυροπάνο, ο Γάλλος αστέρας της Παρί εκτέλεσε το πέναλτι και νικήθηκε πεντακάθαρα από τον Βλαχοδήμο, αλλά το VAR είδε την παράβαση του Μαυροπάνου που μπήκε νωρίτερα, με αποτέλεσμα ο Λαόθ να δώσει επανάληψη. Ο Εμπαπέ πήγε ξανά στην άσπρη βούλα και αυτή τη φορά νίκησε τον Βλαχοδήμο, για να κάνει το 1-0 στο 55ο λεπτό.

Μετά το γκολ η Εθνική έκανε ό,τι δεν είχε κάνει μέχρι εκείνο το σημείο. Να βγει μπροστά και να προσπαθήσει να δημιουργήσει φάσεις. Το έκανε σε κάποιο βαθμό, αλλά στο 70ο λεπτό το έργο της ελληνικής ομάδας έγινε ακόμα πιο δύσκολο. Ο Κομάν είδε τον Μουανί στην πλάτη της άμυνας, με τον Μαυροπάνο να τον γκρεμίζει και να βλέπει την κόκκινη κάρτα, η οποία πιστοποιήθηκε και μετά τον έλεγχο του VAR.

Αντε μετά να κάνεις κάτι καλύτερο κόντρα σε αυτή την ομάδα. Πίσω στο σκορ, με παίκτη λιγότερο και τον Λαόθ να παίζει ξεκάθαρα έδρα, η Εθνική έπρεπε να πάθουν… Χαλκ για να γυρίσουν την αναμέτρηση.

Oι αλλαγές του Πογέτ δεν βοήθησαν, η Γαλλία έψαξε και δεύτερο γκολ και το 1-0 δεν άλλαξε μετά από 14 (!) λεπτά καθυστερήσεων που έδωσε ο Λαόθ, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να γνωρίζει την πρώτη του ήττα σε αυτή την προκριματική φάση. Τέταρτη σερί νίκη για την ομάδα του Ντεσάμπ, με μηδέν παθητικό.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάν): Μενιάν, Κουντέ, Κονατέ, Ουπαμεκανό, Τεό Ερναντές, Γκριεζμάν (86΄ Ενκουνκού), Τσουαμενί, Καμαβινγκά, Κομάν (77΄ Ντεμπελέ), Κολό Μουανί (86΄ Ζιρού), Εμπαπέ.

ΕΛΛΑΔΑ (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Κουρμπέλης (86΄ Μπουχαλάκης), Μάνταλος, Μπακασέτας (72΄ Ρέτσος), Σιώπης (66΄ Φούντας), Μασούρας (72΄ Κουλιεράκης), Γιακουμάκης (66΄ Παυλίδης).