Έρλινγκ Χάαλαντ: Στην κορυφή της Ευρώπης μέσω... Κύπρου

ΑΠΕ

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ έκλεισε με ιδανικό τρόπο μια ονειρική χρονιά. Μπορεί να μη σκόραρε στον τελικό του Champions League, αλλά τα δύο γκολ που πέτυχε με τη φανέλα της Εθνικής Νορβηγίας κόντρα στην Κύπρο, του χάρισαν τον τίτλο του κορυφαίου σκόρερ στην Ευρώπη για τη σεζόν 2022-23.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στην τελευταία αγωνιστική όλων των διοργανώσεων της Ευρώπης για να αναδειχθεί ο κορυφαίος σκόρερ των ευρωπαϊκών γηπέδων. Ο Έρλινγκ Χάαλαντ και ο Κιλιάν Εμπαπέ έδωσαν μεγάλη «μάχη», με τον Νορβηγό να βγαίνει νικητής στο… νήμα.

Το βράδυ της Τρίτης (20/06), οπότε και διεξήχθη η τελευταία αγωνιστική για την περίοδο 2022-23, τόσο σε συλλογικό, όσο και σε επίπεδο Εθνικών ομάδων, ο Νορβηγός επιθετικός της Μάντσεστερ Σίτι πέτυχε δύο γκολ στη νίκη επί της Κύπρου (3-1) για τα προκριματικά του Euro 2024 και έφθασε στα 56 γκολ.

Ο Κιλιάν Εμπαπέ από την πλευρά του, «έμεινε» στα 54 γκολ με το εύστοχο πέναλτι της Γαλλίας κόντρα στην Εθνική μας.

Ο Χάαλαντ σημείωσε 52 γκολ με την Μάντσεστερ Σίτι και τέσσερα με την Εθνική Νορβηγίας, σε 57 αγώνες, ενώ ο Εμπαπέ, πέτυχε 41 τέρματα με την Παρί Σεν Ζερμέν και 13 με τη Γαλλία σε 56 αναμετρήσεις.

Μάλιστα, ο νεαρός Νορβηγός έγινε σε ηλικία 22 ετών και 334 ημερών, ο νεαρότερος ποδοσφαιριστής που αναδείχθηκε κορυφαίος σκόρερ σε μια αγωνιστική περίοδο αγωνιζόμενος σε έναν ευρωπαϊκό σύλλογο του Top 5, μετά από τον Βραζιλιάνο Ρονάλντο. Στις 29 Ιουνίου 1997, όταν το «φαινόμενο» ήταν μόλις 20 ετών και 280 ημερών, τελείωσε την χρονιά με 62 γκολ σε 66 συμμετοχές με την «σελεσάο» και την Μπαρτσελόνα.