Λοΐζου λαμπρός την οδηγεί - Γκολ ξανά από τον Φούντα στη νίκη της Ραπίντ

Μία θριαμβευτική νίκη και μάλιστα με ανατροπή πήρε η Ομόνοια με 4-2 απέναντι στην βελγική Αντβέρπ του Ράτζα Ναϊνγκολάν. Ο Ταξιάρχης Φούντας σκόραρε και πάλι για την Ραπίντ στη νίκη της με 3-0 κόντρα στη Ζόρια.

Η Ομόνοια παρ’ ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατόρθωσε χάρη και στην τρομερή εμφάνιση του Λοΐζου, να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και να επικρατήσει τελικά με 4-2 της Αντβέρπ αποκτώντας ένα σημαντικό πλεονέκτημα ενόψει της ρεβάνς του Βελγίου (26/08 – 22:00).

Οι Βέλγοι προηγήθηκαν με το γκολ του Μπένσον στο 26′, με τον Λοΐζου να ισοφαρίζει πριν βγει το ημίχρονο για τους Κύπριους (43′). Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Ανδρόνικος Κακουλής ολοκήρωσε την ανατροπή για την Ομόνοια, με τον Λοΐζου να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 3-1. Ο Μιγιόσι μείωσε στο 62′ σε 3-2 δίνοντας νέες ελπίδες στην Αντβέρπ. Κάπου εκεί ήρθε ο Ιγιαγί Μπιλίβ Ατιεμβέν, που με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 84′, διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 της Σλόβαν Μπρατισλάβας στο «Γ. Καραϊσκάκης» αποκτώντας πολύ σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση ενόψει της ρεβάνς (26/08 – 21:45). Τα γκολ των «ερυθρολεύκων» πέτυχαν οι Μαντί Καμαρά (37′), Πάπε Αμπού Σισέ (52′) και Μποζίκοφ με αυτογκόλ (68′).

Στα υπόλοιπα ματς της ημέρας:

Ρέιντζερς – Αλασκέρτ  1-0 (67′ Μορέλος, 43′ Λάντστραμ αποβολή – )

Ραπίντ Βιέννης – Ζόρια Λουχάνσκ  3-0 (29′ Φούντας, 78′ Καρά, 86′ Γκρουλ – )

Βασικός αγωνίστηκε ο Ταξιάρχης Φούντας, που σκόραρε και βγήκε ως αλλαγή στο 60′.

Φενέρμπαχτσε – Ελσίνκι  1-0 (65′ Γκουμούσκαγια – )

Ράντερς – Γαλατάσαραϊ  1-1 (54′ Λάουενμποργκ – 26′ Ακτούρκογλου)

Σλάβια Πράγας – Λέγκια Βαρσοβίας  2-2 (33′ Μπαχ, 45+3′ Μάσοπουστ – 20′ Εμρέλι, 37′ Γιουράνοβιτς)

Μούρα – Στουρμ Γκρατς  1-3 (3′ Σκόφλεκ – 18′ πεν. Γιάντσερ, 60′ Κιτεϊσβίλι, 63′ Γιεμπόα)