«Λευκή» ισοπαλία για την Ανόρθωση στο Ισραήλ - Πέρασε από τη Τουρκία η Ρόμα

Η Ανόρθωση έμεινε στο 0-0 στο Ισραήλ απέναντι στην Χαποέλ Μπερ και Σεβά ενώ η Ρόμα «άλωσε» την Τραπεζούντα και επικράτησε με 2-1 της Τραμπζονσπόρ.

Δύσκολα πέρασε η Ανόρθωση στο Ισραήλ, αλλά κατάφερε να αποσπάσει το 0-0 στην έδρα της Χάποελ Μπερ Σεβά αφήνοντας τα πάντα ανοιχτά για τον επαναληπτικό στην Κύπρο (26/08 – 20:00). Βασικοί αγωνίστηκαν για την Ανόρθωση οι Σπύρος Ρισβάνης και Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος. Στον πάγκο έμεινε ο Νίκος Καλτσάς.

Η Ρόμα αντιμετώπισε την Τραμπζονσπόρ στην Τραπεζούντα και κατόρθωσε να πάρει τη νίκη με 2-1. Οι Ρωμαίοι πήραν το προβάδισμα με τον Λορέντζο Πελεγκρίνι στο 55ο λεπτό, με τον νεοαποκτειθέντα Κορνέλιους να ισοφαρίζει στο 64′ από ασίστ του πρώην παίκτη της ιταλικής ομάδας, Μπρούνο Πέρες. Το γκολ που έδωσε τη νίκη στη Ρόμα πέτυχε ο επίσης νεοαποκτειθέντας Έλντορ Σομουρόντοβ στο 81′. Βασικός αγωνίστηκε ο Τάσος Μπακασέτας σε όλο το παιχνίδι. Ο Σιώπης, που αποκτήθηκε χθες (18/08) από την ομάδα της Τραπεζούντας ήταν εκτός αποστολής.

Ο ΠΑΟΚ είχε μία αρκετά μέτρια εμφάνιση και λίγο έλλειψε να πάθει τη «ζημιά» και σ’ αυτο το ματς, μέσα στη «Τούμπα» αυτή τη φορά, αλλά κατόρθωσε έστω να σώσει την παρτίδα με το 1-1. Η Ριέκα προηγήθηκε με το γκολ του Λεπίνιτσα στο 33′ με μακρινό σουτ, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει το γκολ της ισοφάρισης στην τελευταία φάση του αγώνα με αυτογκόλ του Γκάλεσιτς στο 90+4′. Οι Θεσσαλονικείς είδαν τον Ροντρίγκο να αποχωρεί τραυματίας στο 31ο λεπτό (πέρασε στην θέση του ο Λούκας Τέιλορ).

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της ημέρας:

Κουόπιο – Ουνιόν Βερολίνου  0-4 ( – 7′ και 31′ Αβονίγι, 29′ Κρούζε, 90+2′ Βογκλσάμερ)

Βασιλεία – Χάμαρμπι  3-1 (30′, 87′ και 90′ πεν. Αρτούρ – 71′ Κχαλίλι)

Άντερλεχτ – Φίτεσε  3-3 (10′ και 34′ Μπενίτο Ραμάν, 90′ Βερσχάερεν, 90+5′ Ρεφαέλοβ χαμ. πεν. – 31′ Ντάσα, 46′ Φρεντέρικσεν, 72′ Τανάν)

Σαχτιόρ Καραγκαντί – Μακάμπι Τελ Αβίβ  1-2 (73′ Ουμάεβ – 75′ Ρικάν, 77′ Σαμίρ)

Ρεν – Ρόζενμποργκ  2-0 (15′ Αγκουέρντ, 84′ Γκιρασί – )

Ράκοβ – Γάνδη  1-0 (64′ Νιέβουλις – )

Βασικός ο Γιάννης Παπανικολάου για την Ράκοβ.

Φέγενορντ – Έλφσμποργκ  5-0 (25′, 37′ και 48′ Σινιστέρα, 30′ Τζάχαμπανκς, 58′ Λίνσεν, 80′ Μπάιτζλοου – 61′ Χολστ αποβολή)

Φόλα – Καϊράτ Αλμάτι  1-4 (19′ Μούσταφιτς – 28′ Σουσχενάτσεβ, 37′ και 69′ πεν. Βάγκνερ Λοβ, 43′ Άλβες)

Νέφτσι Μπακού – Μακάμπι Χάιφα  3-3 (50′ και 66′ Λαουάλ, 72′ Μακμούντοβ, 77′ αποβολή Ζουλφουγκαρλί – 9′ Ατζιλί, 78′ και 90+6′ Τσέρι)

Φλόρα – Σάμροκ Ρόβερς  4-2 (13′ Ζέντσοβ, 27′ και 87′ Μίλερ, 76′ Σάπινεν – 44′ Μπερκ, 86′ Σκέιλς)

Καραμπάγκ – Αμπερντίν  1-0 (30′ Ρομέρο – )

Σίβασπορ – Κοπενχάγη  1-2 (59′ Τζέιμς – 55′ Ντάικς, 60′ Γουίντ)

Βασικός ο Κάρλος Ζέκα, αλλαγή μπήκε στο παιχνίδι ο Μάριος Οικονόμου στο 79ο λεπτό.

Βικτόρια Πλζεν – ΤΣΣΚΑ Σόφιας  2-0 (11′ Χάβελ, 72′ Μοσκέρα – )

Ζαλγκίρις – Μπόντο/Γκλιμτ  2-2 (7′ Κις, 90+2′ Ντιό – 49′ και 54′ Σάλτνες)

ΛΑΣΚ Λιντζ – Σεντ Τζόνστον  1-1 (60′ πεν. Καραμοκό – 17΄Κέιν)

Ρίγα – Λίνκολν  1-1 (61′ Βακούλκο – 72′ Καραλερο)

Γιάμπλονετς – Ζίλινα  5-1 (10′ και 22′ Κράτοτσβιλ, 41′ Ντολεζάλ, 45+1′ Ποβαζάνετς, 90′ Μάρτινετς – 75′ Τζιμπρίλ)

Πάσος Φερέιρα – Τότεναμ  1-0 (45′ Λούκας Σίλβα – )

Σάντα Κλάρα – Παρτίζαν  2-1 (4′ Καρβάλιο, 49′ Μορίτα – 54′ Βούγιασιτς)