Παναθηναϊκός - Ρογκάσκα 3-1: «Τριάρα» και ωραία εμφάνιση στο δεύτερο φιλικό

Καλή εμφάνιση από τον Παναθηναϊκό και στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας του στην Αυστρία και νίκη 3-1 επί της σλοβένικης Ρογκάσκα – Δείτε τα γκολ των «πράσινων».

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς παρέταξε τον Παναθηναϊκό σε αυτό το φιλικό σε σχηματισμό 4-2-3-1, με τον Φικάι δίπλα από τον Σένκεφελντ στο κέντρο της άμυνας, ενώ οι Κλεϊνχέισλερ – Πέρεθ ήταν στον άξονα. Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Χουάνκαρ, Παλάσιος, Βέρμπιτς και Ιωαννίδης οι υπόλοιποι που συνέθεσαν το αρχικό σχήμα.

Και αυτό το φιλικό, το δεύτερο επί αυστριακό εδάφους, είχε το ίδιο ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά και ένα καλό σουτ του Κλεϊνχέισλερ στο 8ο λεπτό που απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Ρογκάσκα.

Στην επόμενη καλή φάση οι «πράσινοι» βρήκαν το γκολ. Στο 25ο λεπτό ο Βαγιαννίδης έκανε το γύρισμα στον Βέρμπιτς, ο οποίος έστρωσε στον Ιωαννίδη που πλάσαρε για το 1-0.

Το 2-0 ήρθε στο 37ο λεπτό μετά από πάσα του Παλάσιος και ωραίο τελείωμα του Μπερνάρ, ο οποίος σκόραρε το τρίτο του τέρμα με την πράσινη φανέλα (δύο στα περσινά επίσημα).

Στο δεύτερο μέρος όπως ήταν αναμενόμενο είδαμε πολλές αλλαγές από τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς που είχαν ως αποτέλεσμα να δούμε κι ένα διαφορετικό σύστημα, με τους «πράσινους» να παίζουν με 4-3-3. Συγκεκριμένα, στο β’ μέρος ο Παναθηναϊκός κατέβηκε στο φιλικό με τους: Μπρινιόλι, Μλαντένοβιτς, Σιδερά, Μάγκνουσον, Κώτσιρα, Ζέκα, Τσόκαϊ, Τσέριν, Μαντσίνι, Αϊτόρ, Σπόραρ.

Στα αξιοσημείωτα η πρώτη εμφάνιση του Φίλιπ Μλαντένοβιτς, ο οποίος μπήκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και στο 63ο λεπτό έκανε το 3-0. Συγκεκριμένα, ο Μάγκνσουσον εκτέλεσε απευθείας το φάουλ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τρίτο γκολ των πράσινων.

Η Ρογκάσκα πέτυχε το γκολ της τιμής στο 83ο λεπτό, αλλά ήταν και το καλύτερο του φιλικού. Ο Ζντούνιτς με ωραίο βολέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν (46’ Μπρινιόλι), Βαγιαννίδης (46’ Κώτσιρας), Σένκεφελντ (46’ Σιδεράς), Φικάι (46’ Μάγκνουσον), Χουάνκαρ (46’ Μλαντένοβιτς), Ρουμπέν (46’ Ζέκα, 80’ Τρουιγιέ), Κλεϊνχέισλερ (46’ Τσόκαϊ), Παλάσιος (46’ Μαντσίνι), Μπερνάρ (46’ Τσέριν), Βέρμπιτς (46’ Αϊτόρ), 80’ Καλοσκάμης, Ιωαννίδης (46’ Σπόραρ).