ΠΑΟΚ - ΡΙΕΚΑ 1-1: Έσωσε με αυτογκολ το βατερλό

Ενα σουτ εκτός περιοχής τον έβαλε πίσω στο σκορ, όμως στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε, πάλεψε και πήρε το μίνιμουμ που δικαιούταν

Με αυτογκόλ στο 94′ ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 1-1 την αναμέτρηση με αντίπαλο τη Ριέκα, αφήνοντας ανοικτούς λογαριασμούς, σε ένα ματς με δυο όψεις, καθώς ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος και ακολούθως κυριάρχησε στο δεύτερο, βρίσκοντας στο φινάλε το γκολ της ισοφάρισης.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό του στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και υπήρχε διάστημα που το κατάφερε, όντας όμως ακίνδυνος, καθώς καταγράφηκαν τρεις τελικές όλες εκτός περιοχής. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να πάει τη μπάλα στα άκρα και έδειξε να έχει ιδέες για να τη φέρει στη μεγάλη περιοχή αλλά δεν είχε την κατάλληλη ταχύτητα εκτέλεσης των ενεργειών του. Η Ριέκα βρήκε γκολ με ένα εκτός περιοχής συρτό σουτ στο 33’, από τον Λεπινίτσα. Οι δυο ομάδες έγραψαν μια σειρά από τελικές προσπάθειες εκτός περιοχής στο πρώτο ημίχρονο, ενώ όσες φορές προσπάθησαν να απειλήσουν μέσα από αυτή ήταν στη πλειοψηφία τους από στημένες φάσεις, με εξαίρεση τη φάση στο 45’ όταν ο Μπίσεσβαρ «συνδέθηκε» με τον Σφιντέρσκι, η κεφαλιά του οποίου κατέληξε στα χέρια του κίπερ της Ριέκα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με εσωτερική αλλαγή, καθώς Μπίσεσβαρ και Καντουρί άλλαξαν θέσεις, με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει δυναμικά και να κάνει φάσεις στο πρώτο 10λεπτο. Οι Κροάτες οπισθοχώρησαν και ο ΠΑΟΚ άρχισε να κάνει φάσεις και τελικές προσπάθειες αναζητώντας την ισοφάριση. Ο Δικέφαλος έχασε σημαντικές ευκαιρίες με τους  Σβαμπ και Κούρτιτς, με τον Λιυτσέσκο να προχωρά, λίγο μετά το 70′ στις πρώτες τους αλλαγές με την είσοδο των Μουργκ και Κούτσια. Ο ΠΑΟΚ πίεσε, πάλεψε, έκανε φάσεις, έκανε ευκαιρίες, καταφέρνοντας να βρει το γκολ της ισοφάρισης στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 17ο κόρνερ που εκτέλεσε, με αυτογκολ του Γκάλεσιτς. Στο 93′ ο ΠΑΟΚ φώναξε έντονα για χέρι μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να μην έχει διάθεση να ασχοληθεί.

[5]

Η ΑΠΟΚΡΟΥΣΗ ΠΑΣΧΑΛΑΚΗ

Τέτοιες επεμβάσεις, τις… έχει. Το αντανακλαστικά του Πασχαλάκη λειτούργησαν στο 17’ με τον Έλληνα κίπερ να αλλάζει κατεύθυνση και να αποκρούει την τελευταία στιγμή το σουτ που κόντρα στον Βιεϊρίνια και έβγαλε τον ΠΑΟΚ από δύσκολη θέση.

ΦΑΣΗ Α ΛΑ ΜΠΟΕΜΙΑΝ

Ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο φινάλε του ημιχρόνου, με τον Μπίσεσβαρ να κάνει ο,τι και στο 4’ της αναμέτρησης με τη Μποέμιαν, με το «γλυκό» του γέμισμα να βρίσκει τον Σφιντέρσκι, χωρίς ο Πολωνός να σκοράρει όπως είχε κάνει ο Σβαμπ μια εβδομάδα νωρίτερα.

ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ

Η προσπάθεια του Σβαμπ να σκοράρει με γυριστό σουτ σταμάτησε πάνω στη γραμμή από αμυντικό των Κροατών, σε μια από τις σημαντικές στιγμές του ΠΑΟΚ, στο 69′.

ΟΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΕΔΩΣΑΝ ΠΝΟΗ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Καντουρί και Μπίσεσβαρ να αλλάζουν θέση και τον ΠΑΟΚ να έχει ρυθμό και να πιέζει τους Κροάτες.

ΜΙΑ ΝΤΟΥΖΙΝΑ ΚΑΙ ΒΑΛΕ ΚΟΡΝΕΡ

Ούτε ένα ούτε δυο αλλά 17 κόρνερ εκτέλεσε ο ΠΑΟΚ φτάνοντας στο γκολ στο τελευταίο εξ’΄αυτών.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο (31’ Τέιλορ), Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Κούρτιτς (89’ Εσίτι), Καντουρί (89’ Καγκάβα), Μπίσεσβαρ (71’ Κούτσιας), Ζίβκοβιτς (71’ Μουργκ), Σφιντέρσκι.

Ριέκα: Πρσκάλο, Βούκσεβιτς (76’ Γκάλεσιτς), Γκάλοβιτς, Κρέσιτς, Ζοάο Εσκοβάλ, Τόμετσακ (74’ Μπούσνια), Λεπίνιτσα, Πάβισιτς, Τσέριν (76’ Λίμπεν), Αμπέμ, Ισά (89’ Όμπρεγκον)