ΑΕΚ - Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ 0-1: Ήττα στο πρώτο φιλικό με πολλές ευκαιρίες για την «Ένωση»

Η ΑΕΚ εμφανίστηκε με πολλές αλλαγές στο φιλικό προπονητικού χαρακτήρα απέναντι στην Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ και ηττήθηκε με 1-0.

Η ΑΕΚ έδωσε το πρώτο της φιλικό στην καλοκαιρινή της προετοιμασία απέναντι στην Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ και ηττήθηκε με 1-0, παίζοντας με αρκετά νέα πρόσωπα, σε αναμέτρηση προπονητικού χαρακτήρα.

Η «Ένωση» παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές στο βασικό της σχήμα, με τον Ματίας Αλμέιδα να δίνει ευκαιρίες σε παίκτες, θέλοντας να βγάλει και κάποια συμπεράσματα.

Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Στάνκοβιτς, δεξιά ο Ραντόνια, κεντρικό αμυντικό δίδυμο ο Μήτογλου με τον Μουκουντί, στα αριστερά ο Μοχαμάντι και στο κέντρο οι Γιόνσον και Γαλανόπουλος.

Ο νεαρός Ζίνι ήταν πίσω από τον προωθημένο Φαν Φέερτ, ενώ στα άκρα οι Ελίασον και Γκατσίνοβιτς.

Παρόλα αυτά, η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά και γενικότερα στο πρώτο μέρος, βγάζοντας ένταση και ταχύτητα, παρά το γεγονός πως το παιχνίδι διεξαγόταν μεσημέρι, ενώ και οι ποδοσφαιριστές προφανώς δεν είναι έτοιμοι.

Μάλιστα η «Ένωση» θα μπορούσε να προηγηθεί και στο σκορ, όταν ο Φαν Φέερτ έφυγε στην αντεπίθεση μετά από πάσα αντιπάλου, με τον βοηθό όμως να σηκώνει τη σημαία δίνοντας οφσάιντ σε μία ακατανόητη απόφαση, που σήκωσε αντιδράσεις.

Λίγο αργότερα όμως ήρθε το γκολ για την Λοκομοτίβα από στημένη φάση. Στο 28′ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μερσινάι πήδηξε στο πρώτο δοκάρι και πήρε την κεφαλιά, με τον Στάνκοβιτς να μην μπορεί να αντιδράσει, ενώ βοήθησε και ο δυνατός αέρας έτσι ώστε να επιτευχεί το γκολ.

Ανώτερη και στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ, όμως η κούραση έκανε την εμφάνισή της

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ κατάφερε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Γαλανόπουλο να ηγείται όντας εξαιρετικός όπως και στα πρώτα 45′.

Η ΑΕΚ έφτασε κοντά στο γκολ σε δύο στιγμές, με τον Φαν Φέερτ στο 61′ να σουτάρει και τον αντίπαλο γκολκίπερ να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ, ενώ λίγο αργότερα ο Μουκουντί βρέθηκε στην περιοχή, έκανε ωραία ενέργεια, όμως το σουτ έφυγε άουτ.

Η κούραση έφερε τις αναμενόμενες αλλαγές για το φρεσκάρισμα, με τους Κοσίδη και Μαχαίρα να περνούν στον αγωνιστικό χώρο, ενώ ντεμπούτο έκαναν και δύο νέα μεταγραφικά αποκτήματα της ΑΕΚ, ο Χρυσόπουλος από τον Άρη, αλλά και ο Πήλιος από τον ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ στα τελευταία λεπτά μπήκε και ο Λαμανάρα.

Το τέλος σφυρίχτηκε στο 75ό λεπτό, κάτι που είχε συμφωνηθεί πριν το ματς, με την ΑΕΚ να χάνει στο πρώτο φιλικό με 1-0, σε ένα ματς βέβαια προπονητικού χαρακτήρα, με πολλά νέα πρόσωπα.