Στεάουα - ΠΑΟΚ 1-1: Πήρε καλό βαθμό στο πρώτο φιλικό και... κέρδισε τον Γκορντεζιάνι

Ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε με δύο διαφορετικές ενδεκάδες σε κάθε ημίχρονο απέναντι στην Στεάουα, με την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου να βγάζει φάσεις, με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Ο ΠΑΟΚ έδωσε το πρώτο του φιλικό προετοιμασίας επί ολλανδικού εδάφους, με το «δικέφαλο» να εμφανίζει ίδιο πρόσωπο και στα δύο ημίχρονα και να παίρνει την ισοπαλία (1-1) με το γκολ του Γκορντεζιάνι στο δεύτερο μέρος.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου παράταξε την ομάδα του χωρίς μεγάλες αλλαγές, με τον Παναγιώτου να παίρνει φανέλα βασικού δίπλα από τον Μιχαηλίδη, τους Σάστρε και Σοάρες στα άκρα της άμυνας και τον Ζίβκοβιτς στο τέρμα.

Στο χώρο του κέντρου ήταν οι Σβαμπ και Τσιγγάρας, ενώ στα άκρα οι Τάισον και Νάρεϊ, με τον Μουργκ πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Τόμας.

Η Στεάουα δημιούργησε αρκετά προβλήματα στο πρώτο μέρος από τη δεξιά πλευρά του Σάστρε, με τον Κόμαν να επιτίθεται συνεχώς και να πιάνει ανοργάνωτη την άμυνα του «δικεφάλου», ενώ υπήρχαν και αρκετά ζητήματα στο αμυντικό τρανζίσιον.

Εν τέλει η ομάδα από την Ρουμανία κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον συνήθη ύποπτο Κόμαν που είχε προειδοποιήσει και άλλες φορές. Ο ΠΑΟΚ άρχισε να πατάει καλύτερα από το 35′ και μετά και θα μπορούσε σε δύο περιπτώσεις να ισοφαρίσει, ενώ ζήτησε πέναλτι σε πτώση του Τσιγγάρα στην περιοχή.

Στο δεύτερο μέρος ο Λουτσέσκου έκανε τις έντεκα αλλαγές που είχε προαναγγείλει, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει περισσότερες λύσεις, με αρκετούς νέους παίκτες να περνούν στον αγωνιστικό χώρο.

Ο «Δικέφαλος» πίεζε και εν τέλει ο 21χρονος Γκορτνεζιάνι κατάφερε να βρει δίχτυα στο 71′ με ωραίο τελείωμα, δείχνοντας ψυχραιμία.

Στα επόμενα λεπτά ο ΠΑΟΚ πίεσε και έβγαλε ευκαιρίες που θα μπορούσαν να του δώσουν το προβάδισμα, όμως δεν υπήρχε συγκέντρωση στην τελική προσπάθεια.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου σίγουρα κρατά τη διάθεση που έδειξαν κάποια νεαρά παιδιά αλλά και το γεγονός πως κατάφερε να βγάλει αρκετές ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία.