Εθνική Νέων: Νέα βαριά ήττα με πεντάρα, αυτή τη φορά απέναντι στην Ισπανία και... αντίο στο Euro

Η Εθνική Νέων ήταν κατώτερη των περιστάσεων και ηττήθηκε με το βαρύ 5-0 από τους Ισπανούς, αποχαιρετώντας το Euro.

Η Εθνική ομάδα U19 δεν τα κατάφερε απέναντι στην αντίστοιχη της Ισπανίας και ηττήθηκε με 5-0, αποχαιρετώντας το Euro από το δεύτερο κιόλας παιχνίδι.

H ομάδα του Τάσου Θέου είχε την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι, με τον Σμυρλή στο 2ό μόλις λεπτό να μπαίνει στην περιοχή μετά από υπέροχη πάσα του Τζίμα, όμως το σουτ που βρήκε εστία, απέκρουσε ο Ισπανός τερματοφύλακας.

Οι Ίβηρες όμως πήραν γρήγορα τα ηνία, κυκλοφόρησαν όπως ήταν φυσικό την μπάλα και τελικά κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Μπαρμπερά στο 11′ με κοντινή προβολή.

Τρία λεπτά αργότερα, η ομάδα της Ισπανία σημείωσε το 2-0, όταν από το γύρισμα του Πρεσνέδα, ο Μάνουελ Άνχελ με πλασέ εντός περιοχής σημείωσε δεύτερο τέρμα.

Οι Ισπανοί ήταν καταιγιστικοί και πέτυχαν δύο ακόμη τέρματα πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Αρχικά ο Παλάσιος με όμορφο τελείωμα έκανε το 3-0, ενώ ο Μπαρμπερά με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα συμπλήρωσε καρέ για την ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος η Εθνική Νέων δεν άλλαξε την εικόνα της, με τους αντιπάλους τους να ρίχνουν ρυθμούς. Εν τέλει πέτυχαν όμως και πέμπτο γκολ με τον Κάσας στο 57′ να πιάνει μία φοβερή κεφαλιά νικώντας τον Μπότη για το 5-0.