ΠΑΟΚ - Γκοου Αχέντ Ιγκλς 1-2: Ήττα για τον νεανικό ΠΑΟΚ με ντεμπούτο Έκονγκ

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 2-1 από την Γκόου Αχέντ Ιγκλς, με το πανέμορφο γκολ του Αντεκάνι στο 70′ – Θετικό στο ντεμπούτο του ο Έκονγκ, έστω και ανέτοιμος.

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Γκόου Αχέντ Ιγκλς στο δεύτερο φιλικό επι Ολλανδικού εδάφους. Ο Ραζβάν Λουτσέσκου έριξε τον Γουίλιαμ Έκονγκ στο αρχικό σχήμα, με τον Νιγηριανό να αγωνίζεται για 45 λεπτά.

Η εικόνα του νέο κεντρικού αμυντικού του ΠΑΟΚ ήταν θετική, δεδομένης και της απραξίας του, καθώς μετρά μόλις λίγες ημέρες στην προετοιμασία των «ασπρόμαυρων».

Οι Ολλανδοί άνοιξαν το σκορ στο 36′ με περίεργο τρόπο καθώς μετά από εκτέλεση κόρνερ στην οποία ο εκτελεστής γλίστρησε, η άμυνα του ΠΑΟΚ αδράνησε, η κεφαλιά που έγινε από παίκτη της Γκόου Αχέντ κόντραρε στον Σόου και απο εκεί κατέληξε στα δίχτυα.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να πιέσει ψηλά, ξοδεύοντας αρκετές δυνάμεις και δέχθηκε λίγες φάσεις στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 47′, με τον Τάισον να γεμίσει στη μεγάλη περιοχή και τρεις συμπαίκτες του να βγαίνουν για κεφαλιά με τον Σβαμπ να την πιάνει και να κάνει το 1-1.

Ο Δικέφαλος έδειχνε ανεβασμένος όμως δέχθηκε το γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα, και συγκεκριμένα στο 70′ όταν και ο Αντεκάνι να πιάνει ένα εξαιρετικό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι και στο βάθος της εστίας του Ταλιχμανίδη.

ΠΑΟΚ Α’ ημίχρονο: Ζ. Ζίβκοβιτς, Λύρατζης, Νάσμπεργκ, Έκονγκ, Ράφα, Ντούγκλας. Τσιγγάρας, Τάισον, Αν. Ζίβκοβιτς, Μουργκ. Μπράντον.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι: Ταλιχμανίδης, Μιχαηλίδης, Κουλιεράκης, Κωνσταντέλιας, Γκορντεζιανι, Βρακάς, Βιεϊρίνια, Γιαξής, Τσαούσης.