ΜΠΡΕΣΤ - ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ 2-4: Όποτε χρειάστηκε ήταν Παρί

Αν και είδε την Μπρεστ, δύο φορές, να μειώνει στο σκορ και ισάριθμες να πλησιάζει στην ισοφάριση, η Παρί Σεν Ζερμέν έκανε αυτό που έπρεπε και πήρε τη νίκη με 4-2.

Η Παρί Σεν Ζερμέν, απουσία των Νεϊμάρ και Μέσι, έκανε τρεις τις νίκες της απέναντι στην Μπρεστ με 4-2, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής για το γαλλικό πρωτάθλημα, διατηρώντας το αήττητο της σερί.

Το 4-2 δεν ήρθε εύκολα, με τους γηπεδούχους να απειλούν στο τέλος με ισοφάριση, μέχρι να σκοράρει στις καθυστερήσεις ο Άνχελ ντι Μαρία.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων περίπου στο πρώτο ημίωρο του αγώνα, με τους Άντερ Ερέρα και Κιλιάν Εμπαπέ, γεγονός που έκανε τους «Παριζιάνους» να είναι εφυσηχασμένοι στη συνέχεια του παιχνιδιού.

Αυτό, όπως ήταν λογικό, τους γύρισε boomerang, καθώς η μαχητική Μπρεστ μείωσε πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, μπαίνοντας απειλητικά στην επανάληψη για την ισοφάριση.

Μάλιστα στο 69ο λεπτό, έφτασαν πολύ κοντά στο να φέρουν τον παιχνίδι στα ίσα, με τον Κέιλορ Νάβας να κάνει εκπληκτική επέμβαση και να διατηρεί το προβάδισμα για την ομάδα του.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 73′, ο Ιντρισά Γκέιγ έδωσε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων στην Παρί, μ’ έναν κεραυνό από τα 30 μέτρα, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν άμεσα και να μειώνουν σε 3-2 με τον Μουνιέ.

Στα τελευταία λεπτά, η Μπρεστ πίεσε ξανά, θέλοντας να πάρει κάτι παραπάνω από την αναμέτρηση, όμως στις καθυστερήσεις οι «πρωτευουσιάνοι» έβγαλαν μια πολύ καλή κόντρα και με τη λόμπα του Ντι Μαρία, διαμόρφωσαν το τελικό 4-2

ΜΠΡΕΣΤ: Μπιζότ, Πιερ Γκαμπριέλ (86′ Ντιβέρν), Σαρντονέ, Μπρασιέ, Ούρονεν, Μπελκεμπλά (74′ Μανιετί), Μανανγκά Εμπόκ, Ονορά, Φεβρ, Καρντονά (74′ Λα Ντουαρόν), Μουνιέ

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Νάβας, Χακίμι, Κέρερ, Κιμπεμπέ, Ντιαλό, Βεράτι (73′ Ντράξλερ), Γκέιγ, Ερέρα, Βαϊνάλντουμ, Ικάρντι (86′ Καλιμουεντό Μουινγκά), Εμπαπέ (80′ Ντι Μαρία)