ΟΦΗ: Φιλική ήττα από τη Χέρενφεν στο πρώτο ματς επί ολλανδικού εδάφους

Με ήττα 2-0 από τη Χέρενφεν ξεκίνησε τα φιλικά του επί ολλανδικού εδάφους ο ΟΦΗ. Και σαν να μην έφτανε αυτό, ο Βασίλης Λαμπρόπουλος κατέληξε στο νοσοκομείο, καθώς έσπασε τα δόντια του!

Η Χέρενφεν ήταν ανώτερη από τον ΟΦΗ και έφτασε δίκαια στη νίκη με 2-0 επί των Κρητικών, που έδειξαν ότι χρειάζονται αρκετή δουλειά ακόμη μέχρι να φτάσουν στο επιθυμητό επίπεδο.

Στο πρώτο μέρος ο Νταμπράουσκας παρέταξε έναν… κανονικό ΟΦΗ από τη μέση και μπροστά, ξεκινώντας με τους Ντιουσέ, Μπάκιτς, Τοράλ, Μοσκέρα και Φελίπε. Στην άμυνα ωστόσο, έγιναν αρκετά πειράματα. Χριστογεώργος στο τέρμα, Λαμπρόπουλος-Γιαννούλης-Μαρινάκης η τριάδα των στόπερ, ο Τοράρινσον αριστερά και ο Γρίβας στα δεξιά, σε ένα ρόλο που δεν είναι συνηθισμένος γι’ αυτόν.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε καλά στην άμυνα, αλλά όσο περνούσε η ώρα η Χέρενφεν γινόταν πιο απειλητική και ο Χριστογεώργος αναγκάστηκε να επέμβει αρκετές φορές. Δεν ήταν μόνο το γκολ στο 21ο λεπτό, καθώς η Χέρενφεν είχε κι άλλες ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ.

Ο ΟΦΗ προσπαθούσε να κυκλοφορήσει την μπάλα, το έκανε κάποιες φορές καλά, ενώ είχε μία καλή στιγμή με τον Μοσκέρα. Στο 34ο λεπτό ο Νταμπράουσκας προχώρησε σε δύο αλλαγές θέλοντας να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του, με τους Νέιρα και Ντίκο να μπαίνουν αντί των Τοράλ και Φελίπε.

Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους η ατυχία χτύπησε την πόρτα του Βασίλη Λαμπρόπουλο, ο οποίος συγκρούστηκε με τον Ασάν Ντιουσέ και έσπασε τα δόντια του με αποτέλεσμα να μεταφερθεί στο νοσοκομείο!

Στο δεύτερο μέρος ο ΟΦΗ ξεκίνησε με τους Μανδά, Καρώ, Βούρο, Αμπάντα, Λάρσον, Αποστολάκη, Μεγιάδο, Ριέρα, Νέιρα, Γκρόνινγκ και Ντίκο.

Η εικόνα δεν διαφοροποιήθηκε, τουλάχιστον στα μετόπισθεν, με την ολλανδική ομάδα να συνεχίζει να βγάζει φάσεις (είχε διπλό δοκάρι στην ίδια φάση) και τελικά να βρίσκει, στο 74ο λεπτό, το δεύτερο γκολ.

Η αλήθεια είναι ότι ο ΟΦΗ βρήκε απέναντί του μία δυνατή και πιο έτοιμη ομάδα, σε ένα φιλικό τεστ υψηλών εντάσεων και απαιτήσεων χωρίς να ικανοποιήσει με την απόδοσή του, αλλά μη ξεχνάμε ότι ήταν το πρώτο φιλικό προετοιμασίας και αυτά που ήθελε να δει ο Νταμπράουσκας τα είδε.

Στα τελευταία λεπτά ο ΟΦΗ έγινε απειλητικός και είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να μειώσει το σκορ. Στο 86′ είχε δοκάρι με τον Ντουρμισάι και στο 88′ ο Γκρόνινγκ έχασε διπλή ευκαιρία για να σκοράρει.