Βόλος - ΑΕΚ 0-3: Αλμέιδα και Λιβάι είχαν μαγικό... Ζίνι!

Με τον πιτσιρικά Ζίνι να έχει εξαιρετική παρουσία, τον Λιβάι Γκαρσία να σκοράρει δύο φορές και τον Μαχαίρα άλλη μία, η ΑΕΚ επιβλήθηκε άνετα επί του Βόλου στο «Πανθεσσαλικό». – Ντεμπούτο στα… ρηχά για Πισάρο – Δύο ενδεκάδες χρησιμοποίησε ο Αλμέιδα.

Με καυτό Λιβάι Γκαρσία και μαγικό… Ζίνι, η ΑΕΚ του Ματίας Αλμέιδα επιβλήθηκε άνετα στο Βόλο επί της τοπικής ομάδας με σκορ 3-0. Ο πιτσιρικάς από την Ανγκόλα έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, από δική του προσπάθεια προήλθε το πρώτο γκολ και γενικά είχε αξιοπρόσεκτη παρουσία στο αριστερό άκρο της επίθεσης. Όσο για τον Λιβάι, δύο φορές βρέθηκε σε θέση βολής και δεν δυσκολεύθηκε να σκοράρει δύο φορές μέσα σε διάστημα έξι λεπτών! Το τρίτο γκολ πέτυχε ένας άλλος νεαρός, ο Θεοδόσης Μαχαίρας.

Με διάθεση να κυριαρχήσει στο παιχνίδι μπήκε η ΑΕΚ, ενώ οι παίκτες του Βόλου με διπλή ζώνη άμυνας πίσω από τη σέντρα επιχείρησαν να κλείσουν τους διαδρόμους και να βγουν γρήγορα στην κόντρα. Ο Ματίας Αλμέιδα προτίμησε τον Στάνκοβιτς κάτω από την εστία, τον Σιντιμπέ δεξιά, τον Μοχαμαντί αριστερά, ενώ στο κέντρο της άμυνας εμπιστεύθηκε το δοκιμασμένο δίδυμο των Βίντα, Μουκουντί. Γιόνσον και Σιμάνσκι μοιράστηκαν τον άξονα, ο Ζίνι ξεκίνησε αριστερά στη μεσαία γραμμή, ο Ελίασον δεξιά, ενώ ο Τσούμπερ πλαισίωσε τον Λιβάι Γκαρσία στην επίθεση.

Από την άλλη πλευρά, ο Κώστας Μπράτσος είχε 8 νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα. Στο ανανεωμένο σχήμα του Βόλου λειτούργησε καλά από το ξεκίνημα η δεξιά πτέρυγα με τον Μύγα και τον Ντέλετιτς να συνεργάζονται άψογα. Μόλις στο 3ο λεπτό ο πρώτος εκμεταλλευόμενος την πάσα του δεύτερου βρέθηκε στην κόντρα απέναντι από τον Στάνκοβιτς, ο οποίος, ωστόσο, αντέδρασε σωστά και γλίτωσε την ομάδα του.

Η συνέχεια ανήκει στην ΑΕΚ που αρχικά απείλησε με τον Ζίνι, το σουτ του οποίου ήταν άστοχο.

Λίγο αργότερα, ωστόσο, ο 21χρονος επιθετικός από την Ανγκόλα εκμεταλλεύθηκε την ασταθή επέμβαση του Κόστιτς και σέρβιρε στον Λιβάι που είχε οπλίσει για το 0-1 στο 16′.

Έξι λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Μοχαμάντι να ταΐσει τον Λιβάι, ο οποίος σκόραρε ξανά και με άνεση από το σημείο του πέναλτι για το 0-2.

Με δύο γκολ χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρει ιδιαίτερα, η Ένωση έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της, αναγκάζοντας τον Κώστα Μπράτσο να αλλάξει τη διάταξη σε 4-2-3-1 από το 4-4-2 που ξεκίνησε. Η ΑΕΚ, ωστόσο, συνέχισε να έχει τον έλεγχο, ενώ έχασε ευκαιρίες για να σημειώσει κι άλλα γκολ με τον Ζίνι, τον Τσούμπερ, αλλά και τον Λιβάι λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους.

O Βόλος άγγιξε το γκολ στο 39′, αλλά και πάλι ο Στάνκοβιτς έδειξε την ετοιμότητά του στο καλοχτυπημένο φάουλ του Ντέλετιτς.

Με νέα ενδεκάδα στο β’ μέρος

Από το 46′ ο Ματίας Αλμέιδα τοποθέτησε στο γήπεδο μια εντελώς νέα ενδεκάδα, με τον Πισάρο να κάνει ντεμπούτο με τα κιτρινόμαυρα. Συγκεκριμένα, πήραν θέση στο γήπεδο οι Αθανασιάδης, Ρότα, Γεμπόα, Μήτογλου, Χατζισαφί, Γαλανόπουλος, Λαμαράνα, Άμραμπατ, Πισάρο, Μαχαίρας, Φαν Βέερτ.

Ο Μεξικανός αγωνίστηκε ως αριστερός επιθετικός, είχε διάθεση, προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι, ωστόσο, το ντεμπούτο του ήταν στα… ρηχά, χωρίς κάτι αξιοσημείωτο. Σίγουρα θα χρειαστεί διάστημα προσαρμογής για να βγάλει τις αρετές του στο γήπεδο, ενώ έχασε δύο καλές ευκαιρίες για να σκοράρει στο 71′ και στο 89′.

Εκείνος που έκανε αισθητή την παρουσία του με ένα ωραίο γκολ, έστω κι αν είχε τη βοήθεια της τύχης, ήταν ο νεαρός Μαχαίρας, ο οποίος πέτυχε το 0-3 με σουτ εκτός περιοχής στο 61′.

Δύο ευκαιρίες έχασε και η ομάδα του Βόλου στα μισά του β’ ημιχρόνου, με τον Αθανασιάδη να καθαρίζει με ισάριθμες επεμβάσεις.