Πεπ Γκουαρδιόλα: Ο προπονητής της Σίτι... προειδοποιεί - «Φέτος ο Χάαλαντ θα είναι καλύτερος»

AMNA/EPA

Συνεχίζει ακάθεκτος ο Νορβηγός επιθετικός να σκοράρει γκολ με την φανέλα της Σίτι και ο Πεπ Γκουαρδιόλα θέλησε να προειδοποιήσει τους αντιπάλους του.

Ακόμα και στην προετοιμασία της Μάντσεστερ Σίτι, όπου το αγωνιστικό σκέλος είναι πιο χαλαρό από ότι σε επίσημα ματς, ο Έρλινγκ Χάαλαντ δε σταματάει να βάζει γκολ. Το πρόσφατο θύμα του ήταν η Γιοκοχάμα Μαρίνος που συνετρίβη από την πρωταθλήτρια Αγγλίας και Ευρώπης με 5-3, με τον Νορβηγό επιθετικό να πρωταγωνιστεί για άλλη μια φορά.

Συγκεκριμένα ο Έρλινγκ Χάαλαντ μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο του φιλικού αγώνα και κατάφερε να σκοράρει δύο γκολ, οδηγώντας την ομάδα του σε μια ακόμη νίκη. Έτσι το νο9 της Σίτι θέλησε να δείξει στον ποδοσφαιρικό κόσμο πως συνεχίζει να βρίσκεται σε απίστευτη φόρμα, προερχόμενος μάλιστα και από μια καταπληκτική σεζόν (53 αγώνες, 52 γκολ, 9 ασίστ).

Όπως ήταν φυσικό ο προπονητής των «Πολιτών» Πεπ Γκουαρδιόλα, εξεθίασε τον Νορβηγό επιθετικό, προειδοποιώντας μάλιστα τις αντίπαλες ομάδες πως ο Έρλινγκ Χάαλαντ δε θα χαριστεί σε κανέναν και πως η φόρμα του είναι ακόμη καλύτερη σε σύγκριση με πέρσι. «Σε σύγκριση με την περασμένη σεζόν, ο Ερλινγκ είναι σε καλύτερη κατάσταση τώρα και αυτό φαίνεται. Είναι ακόμη μακριά από την καλύτερή του κατάσταση, όπως όλοι, αλλά ήταν σημαντικό για αυτόν να πετύχει δύο γκολ στο πρώτο παιχνίδι γιατί την ίδια περίοδο την περασμένη σεζόν δεν είχε σκοράρει. Τον ξέρουμε πολύ καλά τώρα και σε λίγες εβδομάδες θα είναι σε καλύτερη κατάσταση από ό,τι είναι τώρα».