ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ - ΜΠΕΡΝΛΙ 2-0: This is Anfield, this is Kostas!

Με το «Άνφιλντ» κατάμεστο μετά από 18 μήνες και τον Τσιμίκα να προσφέρει… ασίστ και θέαμα, η Λίβερπουλ νίκησε 2-0 την Μπέρνλι

Ήταν Πέμπτη 21 Ιανουαρίου 2021, όταν η Μπέρνλι άλωνε το «Άνφιλντ» με 1-0 αφήνοντας πίσω της μια ιδιότυπη… κατάρα στο απόρθητο κάστρο της Λίβερπουλ. Από εκείνο το βράδυ οι «κόκκινοι» αδυνατούσαν να σταυρώσουν για εβδομάδες νίκη στο άδειο από φιλάθλους σπίτι τους και μοιραία έμειναν να αγκομαχούν μέχρι την τελευταία αγωνιστική για να εξασφαλίσουν θέση στην πρώτη τετράδα και το Champions League.

Ήταν 11 Μαρτίου 2020, όταν η Λίβερπουλ έβλεπε το «Άνφιλντ» κατάμεστο για τελευταία φορά (το βράδυ του αποκλεισμού από την Ατλέτικο Μαδρίτης) πριν η πανδημία σαρώσει τα πάντα στον πλανήτη.

Το μεσημέρι του Σαββάτου, όλοι κατάλαβαν πόσο πολύ έλειψε ο δωδέκατος παίκτης όλους αυτούς τους μήνες από τις… αποστολές του Γιούργκεν Κλοπ. Το «Άνφιλντ»… έβραζε ξανά, θυμίζοντας ηφαίστειο έτοιμο να εκραγεί και 18 μήνες μετά από εκείνο το βράδυ με τους Μαδριλένους του Ντιέγο Σιμεόνε, όλα θύμιζαν τον πρόσφατο… παλιό καλό καιρό!

Ασίστ Τσιμίκα, γκολ Ζότα στο 18′ για τους… 18 μήνες χωρίς τον δωδέκατο παίκτη

Θαρρείς μάλιστα και οι παίκτες του Γερμανού τεχνικού θέλησαν να τιμήσουν καθέναν από τους 18 μήνες που στερήθηκαν τη ζεστασιά των κατάμεστων εξεδρών και στο 18ο λεπτό… ζωγράφισαν το πρώτο γκολ της αναμέτρησης, χρησιμοποιώντας μάλιστα… ελληνικό πινέλο!

Με μια σέντρα χαραγμένη με μοιρογνωμόνιο, ο απολαυστικός Κώστας Τσιμίκας σημάδεψε από αριστερά το κεφάλι του Ντιόγκο Ζότα και ο Πορτογάλος με καρφωτή κεφαλιά την έστειλε συστημένη στα δίχτυα του Πόουπ. Πρώτη ασίστ του διεθνή αμυντικού στην Premier League, πρώτο γκολ μπροστά στο κατάμεστο “Kop” μετά από 18 μήνες, πρώτη ένδειξη ότι η δύναμη του «Άνφιλντ» επιστρέφει ξανά φέτος στην εξίσωση διεκδίκησης του πρωταθλήματος.

Η επιστροφή του… This is Anfield!

Γιατί στεκόμαστε τόσο πολύ στις κατάμεστες εξέδρες του «Άνφιλντ»; Γιατί η δεύτερη νίκη της Λίβερπουλ στο πρωτάθλημα (μετά το διπλό της πρεμιέρας στο Νόριτς) δεν αποτέλεσε προϊόν κάποιας εντυπωσιακής εμφάνισης μέχρι το 60ό λεπτό. Το αντίθετο…

Με την Μπέρνλι να μην κλείνεται ούτε λεπτό στο καβούκι της, αλλά να διεκδικεί επί ίσοις όροις τη νίκη και να φλερτάρει σε τέσσερις περιπτώσεις με το γκολ (στο 46της ακυρώθηκε σωστά γκολ του εκτεθειμένου Μπαρνς, όπως σωστά είχε ακυρωθεί με χρήση VAR γκολ του Σαλάχ στο 26’) σε ένα άδειο η μισοάδειο «Άνφιλντ» η γκέλα θα μύριζε από… χιλιόμετρα μακριά.

Με τον κόσμο της Λίβερπουλ όμως να επιστρέφει στις θέσεις του, επέστρεψε και ο νόμος του… This is Anfield! Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού οι γηπεδούχοι άρχισαν να «πνίγουν» ποδοσφαιρικά τους φιλοξενούμενους και η εξέλιξη του αγώνα ήταν η αναμενόμενη. Όσο κι αν πάλευαν ο ΜακΝίλ (ο οποίος διεκδικεί τον τίτλο του… σωτήριου τάκλιν της χρονιάς για τον τρόπο που γλίτωσε την ομάδα του από βέβαιο γκολ σε σουτ του Σαλάχ στο 59’), ο Πόουπ και ο Ταρκόφσκι να αποσοβήσουν το δεύτερο γκολ, μια υπέροχη εναλλαγή της μπάλας ανάμεσα σε Έλιοτ, Αλεξάντερ Άρνολντ, Μανέ είδε τον Σενεγαλέζο να εκτελεί στην κίνηση τον τερματοφύλακα της Μπέρνλι στο 69’ και να σφραγίζει ουσιαστικά το τρίποντο για την ομάδα του.

Δεύτερη νίκη για τους «κόκκινους», δεύτερη ανέπαφη εστία για το δίδυμο Άλισον – Φαν Ντάικ που μοιάζει να απολαμβάνει την επανασύνδεσή του (και τον Βραζιλιάνο να κρατάει ξανά μηδέν παθητικό με απίθανη επέμβαση στο φινάλε, όπως συνέβη και στο Νόριτς), δεύτερη νίκη με την τετράδα των επιθετικών (Ζότα, Σαλάχ, Μανέ, Φιρμίνο) να μετρά ήδη συγκομιδή πέντε γκολ στο ενεργητικό της.

Πάνω απ’ όλα, όμως, δεύτερη φετινή νίκη της Λίβερπουλ με έναν Κώστα Τσιμίκα απολαυστικό, να αποδεικνύει ότι έχει προσαρμοστεί πλήρως, πλέον, στις υψηλές απαιτήσεις της Premier League και τον Γιούργκεν Κλοπ να ξέρει ότι δεν χρειάζεται να καρδιοχτυπά όποτε λείπει ο Άντι Ρόμπερτσον από την άμυνά του. Ο Σκωτσέζος έχει πλέον τον ιδανικό συμπαραστάτη! Η αποθέωση του Έλληνα αμυντικού την ώρα της αντικατάστασης του από τον Γκόμεζ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, αποτέλεσε τον ιδανικό επίλογο ενός μεσημεριού που θα μείνει για πάντα χαραγμένο στη μνήμη του!

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ Άρνολντ, Τσιμίκας (90+2′ Γκόμεζ), Φαν Ντάικ, Μάτιπ, Χέντερσον, Κεϊτά (81’ Τιάγκο), Έλιοτ, Μανέ, Ζότα (81’ Φιρμίνο), Σαλάχ

ΜΠΕΡΝΛΙ: Πόουπ, Λόουτον, Μι, Ταρκόφσκι, Τέιλορ, Κορκ, Γκούντμουνσον (79’ Πίτερς), Μπράουνχιλ, ΜακΝίλ, Γουντ (75’ Ροντρίγκεζ), Μπαρνς