Νόριτς - Ολυμπιακός 2-0: Το δημιουργικό 25λεπτο, τα κενά στην άμυνα και η πρώτη του Φρέιρε

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Νόριτς, ξεκινώντας το ματς με πολλές αλλαγές, έβγαλε κούραση, έδειξε πως θέλει ακόμη δουλειά στην άμυνα, την οποία θα βοηθήσει ο Φρέιρε, ενώ κρατάει την πίεση, την όρεξη του Φορτούνη και την καλύτερη δημιουργία που είχε για 25′.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 2-0 από την Νόριτς, αφήνοντας πίσω τη νίκη επί της Ρέιντζερς σε ένα τεστ όπου πήρε τα πρώτα λεπτά συμμετοχής και το Νικολάς Φρέιρε.

Ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ σίγουρα θα δουλέψει ακόμα περισσότερο στην αμυντική λειτουργία. Ο Ολυμπιακός, που έβγαλε και κούραση, έκανε λάθη απέναντι στην Νόριτς, η οποία έβαλε δύο γκολ, αν και ξεκίνησε με πολλούς παίκτες από τους θεωρητικά αναπληρωματικούς. Καθώς ο Ισπανός τεχνικός δίνει ευκαιρίες σε όλους τους παίκτες να αγωνιστούν στα φιλικά. Σίγουρα θα βοηθήσει στην άμυνα ο Νικολάς Φρέιρε, που απέκτησε πρόσφατα ο Ολυμπιακός, ο οποίος πήρε τα πρώτα λεπτά συμμετοχής

Η ενδεκάδα που επέλεξε ο Μαρτίνεθ

Ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ έκανε αλλαγές στην ενδεκάδα σε σχέση με αυτή που παρέταξε κόντρα στην Ρέιντζερς. Αρχικά ο Τζολάκης βρέθηκε κάτω από τα γκολπόστ, αντί του Πασχαλάκη.

Στο αριστερό άκρο της άμυνας ήταν ο Ραμόν, στην θέση του Κίνι. Οι υπόλοιποι τρεις της άμυνας ήταν ίδιοι. Ο Ροντινέι στο αριστερό άκρο και οι Ντόη, Ρέτσος στο κέντρο της άμυνας. Ένα δίδυμο που κερδίζει έδαφος, ενώ ο Ουσεϊνού Μπα, που στα φιλικά της Αυστρίας λογιζόταν περισσότερο βασικός, φαίνεται να μένει πίσω.

Στα χαφ ο Ιμπόρα είναι σταθερός ενώ παρτενέρ του ήταν ο Μπουχαλάκης κι ενώ κόντρα στην Ρέιντζερς είχε χρησιμοποιηθεί ο Μαντί Καμαρά.

Στην δεξιά πτέρυγα της επίθεσης ήταν ο Αγκιμπού Καμαρά και αριστερά ο Μάριος Βρουσάι, που επίσης δεν είχαν ξεκινήσει στο προηγούμενο φιλικό. Τέλος στην επίθεση ήταν οι Μπιελ, Μασούρας.

Ο σχηματισμός που είχε ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο

Ο Μαρτίνεθ επέλεξε σχηματισμό 4-4-1-1 με ψευτοεννιάρι τον Μασούρα και πίσω του τον Μπιελ. Αμφότεροι, μαζί με Αγκιμπού Καμαρά, Βροσάι, αποτελέσαν την πρώτη ζώνη πίεσης και μάλιστα ψηλά.

Κάτι που δεν έκανε πάντα ο Ολυμπιακός, αφού στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα επέλεξε να πάει σε ένα πιο αργό τέμπο κρατώντας την μπάλα στα πόδια, Μέσα από αυτό, επέλεξε να βρει επιθέσεις από τα άκρα, με μεγάλες μπαλιές, κάτι που δεν βγήκε.

Χωρίς δημιουργία ο Ολυμπιακός

Γενικά η δημιουργία δεν βγήκε γιατί δεν συνεργάστηκαν καλά με το νέο ρόλο που είχαν οι Μπιελ, Μασούρας. Πολλές φορές χάθηκαν στην καλή αμυντική λειτουργία της Νόριτς, η οποία επίσης ήθελε να κρατήσει μπάλα. Για να γίνει ένα σχετικά ανιαρό πρώτο ημίχρονο με την Νόριτς να σκοράρει με τον ΜακΛιν στο 20′. Έκανε σουτ, η μπάλα βρήκε στον Μπουχαλάκη, άλλαξε λίγο πορεία, ο Τζολάκης έπεσε την βρήκε με τα χέρια, αλλά δεν της άλλαξε τελείως πορεία κι έτσι κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός είχε την δική του καλή στιγμή στο 43′ με τον Αγκιμπού να κλέβει την μπάλα, μετά από πίεση λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, έδωσε στον Μασούρα, μπήκε από πλάγια δεξιά, έκανε μια ψηλοκρεμαστή σέντρα, αλλά εκεί που πήγε η μπάλα δεν υπήρχε παίκτης των ερυθρόλευκων.

Μια εικόνα που είχε να κάνει και με τις πολλές αλλαγές που αγωνίστηκε ο Ολυμπιακός. Ο Μαρτίνεθ δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες και το έκανε και απέναντι στην Νόριτς.

Η αλλαγή που έκανε ο Μαρτίνεθ με τον Φορτούνη

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ανδρούτσος πήρε την θέση του Ροντινέι και ο Φορτούνης αυτή του Αγκιμπού Καμαρά.

Ο Φορτούνης έπαιξε σαν αριστερός εξτρέμ, ο Βρουσάι πήγε δεξιά, ενώ οι Μασούρας, Μπιέλ έμειναν στην θέση που είχαν από την αρχή.

Στο 48′ ο Φορτούνη ξεκίνησε μια φάση με την μπάλα να καταλήγει στον αμαρκάριστο Βρουσάι λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά δεν έκανε καλό σουτ.

Στο επόμενο λεπτό η Νόριτς έκανε το 2-0. Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Τζολάκης δεν έκανε καλή έξοδο, ο Ντάφι που πήδηξε μπροστά, πήρε την κεφαλιά και στην συνέχεια ο Σάρτζεντ με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα.

Στο 60′ και οι δύο ομάδες έκαναν από πολλές αλλαγές και μια από αυτές για τον Ολυμπιακό ήταν η είσοδος του Νικολάς Φρέιρε στην θέση του Ντόη. Ο Αργεντινός εξτρέμ πήρα τα πρώτα του λεπτά με την ερυθρόλευκη φανέλα.

Μάλιστα στο 63′ ο Φρέιρε, σε μια στημένη φάση, είχε μια καλή κεφαλιά προς την εστία. Έδειξε σταθερός στα μετόπισσθεν, ενώ άμεσα κατεύθυνε και τους συμπαίκτες του, βγάζοντας ένα μέρος των αρχηγικών του ικανοτήτων.

Γενικά μετά τις πολλές μαζεμένες αλλαγές που έκανε ο Μαρτίνεθ, ο Ολυμπιακός έγινε πιο επιθετικός σε σχέση με την Νόριτς. Βοήθησε το γεγονός πως ο Ιμπόρα πλαισιώθηκε στο κέντρο από Μαντί Καμαρά, Καρβάλιο. Παράλληλα ο Κώστας Φορτούνης έδειχνε πιο ορεξάτος, σε σχέση με τα τελευταία φιλικά.

Η μπάλα κυκλοφορούσε καλύτερα, αλλά η μαζική άμυνα της Νόριτς δυσκόλευε την τελική προσπάθεια.

ΝΟΡΙΤΣ: Γκαν, Στέισι, Ντάφι (46′ Ομομπαμιντέλε), Γκίμπσον (60′ Σπρίνγκετ), Γιαννούλης, Σάρα, ΜακΛιν, Φάσναχτ (46′ Ρόου), Ερνάντες, Σάρτζεντ (60′ Πλατσέτα), Μπαρνς (75′ Γκιμπς)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ραμόν, Ντόι (Φρέιρε 60′), Ρέτσος, Ροντινέι (Ανδρούτσος 46′), Ιμπόρα (Χουάνγκ 73′), Μπουχαλάκης (Καρβάλιο 60′), Αγκιμπού (Φορτούνης 46′), Μασούρας (Ελ Αραμπί 60′), Μπιέλ, Βρουσάι (Μ. Καμαρά (60′).