Παρέμεινε αήττητη η Έβερτον του Ράφα Μπενίτεθ - Διπλό για Άστον Βίλα με γκολάρα Ινγκς

Τα «ζαχαρωτά» δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν το…εμπόδιο της Λιντς στο «Έλαντ Ρόουντ» και έμειναν στο 2-2, παρ’ ότι προηγήθηκαν δυο φορές. Σεφτέ στις νίκες έκανε η Άστον Βίλα ενώ η Μπρέντφορντ διατήρησε το αήττητό της.

Τι κι αν ξεκίνησε με γκρίνιες από τους οπαδούς της ομάδας πριν καλά καλά πιάσει δουλειά, ο Ράφα Μπενίτεθ δείχνει να μην επηρεάζεται καθόλου από την περιρρέουσα ατμόσφαιρα και οδηγεί την Έβερτον από το ένα θετικό αποτέλεσμα στο άλλο.

Τα «ζαχαρωτά» αναδείχθηκαν ισόπαλα 2-2 με τη Λιντς στο «Έλαντ Ρόουντ», παρ’ ότι πήραν το προβάδισμα δυο φορές, χωρίς τελικά να πάρουν το «ροζ φύλλο αγώνα» στα χέρια τους. Ο Ντόμινικ ΚάλβερτΛιούιν άνοιξε το σκορ στο 30ο λεπτό με πέναλτι ενώ ο Κλιχ ισοφάρισε για τα «παγώνια» πριν καν βγει το ημίχρονο (41′). Ο Γκρέι στο 50ο λεπτό έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την Έβερτον, με τον Ραφίνια να «απαντά» στο 73′ για τη Λιντς και να διαμοφώνει το τελικό 2-2.

Η Άστον Βίλα κέρδισε με 2-0 την Νιουκάστλ του Στιβ Μπρους. Ο Ντάνι Ινγκς άνοιξε το σκορ για τους «χωριάτες» μ’ ένα εκπληκτικό ψαλίδι στο 45+3′ και ο Ανουάρ Ελ Γκαζί με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 62′ «σφράγισε» τη νίκη για την ομάδα του Ντιν Σμιθ.

Η Μπρέντφορντ, παρ’ ότι παρουσιάστηκε καλύτερη από την Πάλας του Πατρίκ Βιεϊρά και ήταν αυτή που είχε τη πρωτοβουλία των κινήσεων στο «Σέλχαρστ Παρκ», έμεινε στο 0-0 με τους «αετούς» διατηρώντας παράλληλα το αήττητο σερί της στα δυο πρώτα ματς της στην Premier League.

Η Μάντσεστερ Σίτι διέσυρε με 5-0 στο «Έτιχαντ» τη Νόριτς και πέτυχε τη πρώτη της φετινή νίκη. Οι «πολίτες» προηγήθηκαν με αυτογκόλ, που χρεώθηκε αδίκως ίσως στον Κρουλ, στο 7ο λεπτό. Ο Γκρίλις έκανε το 2-0 στο 22′ σημειώνοντας το πρώτο του γκολ για την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα με τους Λαπόρτ (64′), Στέρλινγκ (71′) και Μαχρέζ (84′) να ανεβάζουν το δείκτη του σκορ στο 5-0.

Η Μπράιτον κέρδισε με 2-0 τη Γουότφορντ στο «Έιμεξ Στέιντιουμ» και σκαρφάλωσε στην κορυφή της βαθμολογίας, όπου «συγκατοικεί» με τη Λίβερπουλ, που κέρδισε με 2-0 τη Μπέρνλι στο Άνφιλντ. Τα δυο γκολ των «γλάρων» πέτυχαν οι Ντάφι (10′) και Μοπέ (41′).