Αβοήθητος και γυμνός στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος

Τα καμπανάκια που ηχούσαν στα φιλικά, χτύπησαν ακόμα πιο δυνατά στη πρόβα τζενεράλε των πρασίνων με τον Παναιτωλικό – Ήττα 2-1 στη Λεωφόρο και μαύρα…σύννεφα στο Κορωπί.

Ο Παναθηναϊκός δεν κατόρθωσε να κερδίσει ούτε τον Παναιτωλικό στο τελευταίο κατά τα φαινόμενα φιλικό του πριν την πρεμιέρα του πρωταθλήματος, χάνοντας από την ομάδα του Αγρινίου με 2-1 και μένοντας χωρίς νίκη στα eft;a φιλικά που έδωσε στη φετινή του προετοιμασία.

Τεράστιο προβληματισμό προκάλεσε το αποψινό αποκαρδιωτικό αποτέλεσμα του «τριφυλλιού» απέναντι μάλιστα σε μία ομάδα αντίστοιχης δυναμικής με τον Απόλλωνα Σμύρνης, που θα αντιμετωπίσει στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Με δεδομένο πως όσο γρήγορα και να κλείσουν οι μεταγραφές που περιμένει ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς δεν θα είναι έτοιμοι οι παίκτες για να βοηθήσουν στο παιχνίδι απέναντι στην «ελαφρά ταξιαρχία», ο Σέρβος προπονητής του Παναθηναϊκού καλείται να βρει άμεσα λύσεις και να γυρίσει το «διακόπτη» της ομάδας.

Οι «πράσινοι» πήραν το προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χατζηγιοβάνη στο 39′, με τον Παναιτωλικό να ισοφαρίζει μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα με κεφαλιά του Φλόρες από κόρνερ του Ντίας. Στο δεύτερο μέρος η εικόνα της ομάδας χειροτέρεψε και με τις αλλαγές που ακολούθησαν. Το γκολ του Μπαρμπόσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 83ο λεπτό ήταν απλώς το…κερασάκι στην τούρτα της συνολικής κακής εικόνας της ομάδας.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Χουάνκαρ, Σιδεράς, Βέλεθ (73΄ Σαρλια), Κώτσιρας, Πέρεθ, Μαουρίσιο (77΄ Αλεξανδρόπουλος), Καμπετσής (62΄ Ιωαννίδης), Χατζηγιοβάνης (67΄ Ενγκμπακοτό), Μπουζούκης (46΄ Χατζηγιοβάνης), Μακέντα (62΄ Καρλίτος)

Παναιτωλικός: Ροντρίγκεζ, Μάλης (76΄Βργκοτς) , Χουχούμης (85΄ Περέιρα), Λούι, Κορνέλιους, Τσιγγάρας, Μεντόσα, Ντουάρτε (73΄ Μόρσεϊ), Φλόρες (85΄ Μπελεβώνης), Καρέλης (76΄ Βέργος), Ντίας