ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 1-1: «Χ»αμένοι από το αποτέλεσμα οι... Βάσκοι

Ισόπαλες με 1-1 αναδείχθηκαν Μπαρτσελόνα και Αθλέτικ Μπιλμπάο για την δεύτερη αγωνιστική της La Liga. Τεράστια χαμένη από το τελικό σκορ ήταν η γηπεδούχος ομάδα που ήταν καλύτερη στην περισσότερη διάρκεια του ματς.

Τιμητικό θα μπορούσε να χαρακτηρίσει το ισόπαλο 1-1 η Μπαρτσελόνα με την Αθλέτικ Μπιλμπάο, για τη δεύτερη αγωνιστική της La Liga. Οι Βάσκοι, αν και ανώτεροι στο περισσότερο μέρος του παιχνιδιού, δεν κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ και συνάμα την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Αγωνιστικά, οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα και οι δύο ομάδες μέσα στο πρώτο τέταρτο είχαν από μία καλή στιγμή.

Πρώτα η Μπαρτσελόνα, στο 7′, είδε τον Μπρέιθγουεϊτ να χάνει τεράστια ευκαιρία να της δώσει το προβάδισμα, αστοχώντας από πάρα πολύ πλεονεκτική θέση, με τον τερματοφύλακα των Βάσκων να είναι εξουδετερωμένος. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 10ο λεπτό, οι γηπεδούχοι απάντησαν στην κλασικοί ευκαιρία των «μπλαουγκράνα» με το σουτ του Ινιάκι Γουίλιαμς να καταλήγει στο δοκάρι του Νέτο.

Μετά το πέρας του 20λέπτου ο ρυθμός στο ματς έπεσε, ωστόσο τον πρώτο λόγο είχαν οι παίκτες του Μαρθελίνο, οι οποίοι απείλησαν αρκετές φορές την εστία της Μπαρτσελόνα. Βέβαια, οι Καταλανοί ήταν αυτοί που βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα στις καθυστερήσεις τους ημιχρόνου, με το γκολ του Αραούχο, ο οποίος αντικατέστησε το τραυματία Πικέ στο 31′, να ακυρώνεται καθώς είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ από τον Μπρέιθγουεϊτ.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πίεσαν την ομάδα του Κούμαν, απειλώντας με τον Μπερενγκέρ, η προσπάθεια του οποίου αποσοβίστηκε πάνω στην γραμμή από τον Αραούχο. Η πίεση, όμως, απέφερε καρπούς για τους γηπεδούχους, οι οποίοι από εκτέλεση κόρνερ του Μουνιαΐν και κεφαλιά του Μαρτίνεθ πήραν προβάδισμα.

Από εκεί και πέρα η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να βρει λύση και να ισοφαρίσει το σκορ. Πήρε το έλεγχο και δημιούργησε επιθετικές προσπάθειες. Στο 73′, μάλιστα, ο Ντε Γιόνγκ σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Αγκιρεθάμπαλα, βρίσκοντας λίγα λεπτά αργότερα την ισοφάριση με μία βολίδα του Μέμφις Ντεπάι.

Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, αμφότερες κυνήγησαν το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη, με την Μπιλμπάο να έχεις τις πιο κλασσικές φάσεις για να πάρει το «τρίποντο». Η Μπαρτσελόνα, στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, είδε τον Έρικ Γκαρσία να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Μπιλμπάο (Μαρθελίνο): Αγκιρεθάμπαλα, Λέκουε, Βιβιάν, Μαρτίνεθ, Μπαλενθιάγκα, Μπερενγκέρ (82’ Μορθίγιο), Γκαρθία (82’ Θαράγα), Βενσεδόρ (66’ Ραούλ Γκαρθία), Μουνιαΐν (79’ Νίκο Γουίλιαμς), Γουίλιαμς, Σάνσετ (68’ Βέσγκα)

Μπαρτσελόνα (Ρόναλντ Κούμαν): Νέτο, Ντεστ (82’ Έμερσον), Πικέ (31’ Αραούχο), Γκαρθία, Άλμπα, Μπουσκέτς, Ντε Γιονγκ, Πέδρι (62’ Σέρχι Ρομπέρτο), Μπρέιθγουεϊτ (63’ Ντεμίρ), Ντεπάι, Γκριεζμάν